UK: Starmer spotkał się z Scholzem, poparł zacieśnianie relacji z UE

Obaj politycy wybrali się dzisiaj do Brukseli na nieformalne posiedzenie Rady Europejskiej poświęcone obronności. Starmer jest pierwszym brytyjskim premierem zaproszonym na takie spotkanie unijnych przywódców od Brexitu.
Szef brytyjskiego rządu wyklucza ponowne wstąpienie do Unii Europejskiej, ale deklaruje chęć "resetu" i zacieśnienia współpracy w dziedzinie obronności, energetyki i handlu.
"Myślę, że z całą pewnością leży to w najlepszym interesie Zjednoczonego Królestwa, i wierzę, że również Unii Europejskiej" – oświadczył.
Welcoming @Bundeskanzler Scholz to Chequers, Prime Minister @Keir_Starmer reaffirmed the UK’s close partnership with Germany.
— UK Prime Minister (@10DowningStreet) February 2, 2025
ð¬ð§ð©ðª pic.twitter.com/GF5V6Yo9cH
Scholz ocenił spotkanie jako "dobrą oznakę bardzo dobrych relacji między naszymi krajami oraz między nami", a także "bardzo dobry moment, by poprawić relacje między UE a Wielką Brytanią".
Rozmowy w Chequers, oficjalnej wiejskiej rezydencji położonej 60 km na północny zachód od Londynu, dotyczyły między innymi Ukrainy i Bliskiego Wschodu.
Starmer podkreślił wspólne stanowisko obu krajów wobec "kluczowych kwestii i wyzwań", w tym zobowiązania do wsparcia Kijowa.
German chancellor Olaf Scholz and Sir Keir Starmer talked about the relationship with the EU ahead of a meeting with EU chiefs in Belgium.https://t.co/bHC7VZa9Q1 pic.twitter.com/BmnAw5QOst
— Sky News (@SkyNews) February 2, 2025
Według Starmera należy zapewnić, że pozycja Ukrainy będzie w nadchodzących miesiącach jak najsilniejsza, aby móc osiągnąć "pokój poprzez siłę" – napisano w komunikacie opublikowanym przez biuro brytyjskiego premiera.
Obaj przywódcy zgodzili się, że rosyjska inwazja na pełną skalę "podkreśliła wagę zwiększenia i koordynacji produkcji zbrojeniowej w całej Europie".
Starmer podziękował Scholzowi za złożenie wizyty w trudnym politycznie okresie przed zaplanowanymi na 23 lutego wyborami do Bundestagu.
W sondażach partia Scholza, socjaldemokratyczna SPD, plasuje się za chadecką CDU/CSU i skrajnie prawicową AfD.
Czytaj więcej:
Wizyta brytyjskiego premiera w Polsce. "Polska i Wielka Brytania mogą na siebie liczyć"
5. rocznica Brexitu. Większość mieszkańców UK ocenia, że był on błędem
Po co ten lewus rozmawia ze szwabskim lewusem będącym na wylocie
Dwie ciotki do zwolnienia spotkaly sie poplotkowac ,cos jak wizyta w maglu na derugim brzegu rzeki ,chyba jakis koniaczek byl pity ,bo z gadki widac na trzezwo takich bzdetow ciotki by nie mowily ,
Z nieoficjalnych informacji wiadomo, ze rozmowy dotyczyly miedzy innymi polskich i rumunskich pracownikow w UK-settled status.Na ich miejsce ma pójsc angielski bezrobotny benefit-funty na benefit sie konczá.Relokacja no-citizens odbedzie sie na zasadzie Niemcy lub Polska.W razie gdyby trzeba bylo potrzebnych kilka dodatkowych torb w krate to moge ci podeslac za darmo-placisz tylko za torby.