UK: Posłowie odrzucili poprawki do ustawy o deportacji nielegalnych imigrantów do Rwandy

Wszystkie 10 poprawek miało na celu złagodzenie projektu, m.in. poprzez przywrócenie sądom prawa do rozstrzygania, czy Rwanda może być uznana za bezpieczny kraj trzeci, a także przez wyłączenie z deportacji osób, które służyły w brytyjskich siłach zbrojnych lub dla nich, jeśli przybyły do Wielkiej Brytanii nielegalnie.
Ponieważ rządząca Partia Konserwatywna ma w Izbie Gmin większość, odrzucenie poprawek było spodziewane.
MPs vote to throw out amendments to Rwanda deportation bill https://t.co/4tEFWc4dHA
— The Guardian (@guardian) March 19, 2024
Izba Lordów, która ponownie zajmie się projektem ustawy jutro, może go przyjąć w pierwotnej wersji, czyli bez jej poprawek, bądź też może ponownie spróbować je wprowadzić.
Ten drugi scenariusz jest bardziej prawdopodobny - ponieważ obie izby mogą odsyłać projekt po wielokroć, aż do czasu uzgodnienia kompromisowej wersji, Izba Lordów, w której większość mają przeciwnicy umowy z Rwandą, zapewne będzie próbowała maksymalnie opóźnić wejście w życie ustawy.
W ten sposób będzie chciała uniemożliwić realizację złożonej przez premiera Rishiego Sunaka obietnicy, że pierwsze loty deportacyjne wystartują na wiosnę.
Lord Dubs(Labour): It's bizarre that we're sending people from here to Rwanda, but we're taking people from Rwanda & giving them refugee status here
— Haggis_UK ð¬ð§ ðªðº (@Haggis_UK) March 19, 2024
Lord Robathan(Tory): "That's b/c they're opposing the govt.. but it's a perfectly safe country if you don't oppose the govt.." pic.twitter.com/oihVHmWSu9
Zgodnie z zawartą w kwietniu 2022 roku umową z Rwandą, do tego kraju mogliby być wysyłani wszyscy nielegalni imigranci, niezależnie od ich narodowości. Tam byłyby rozpatrywane ich wnioski o azyl i jeśli mieliby podstawy do jego przyznania, otrzymywaliby go - ale w Rwandzie, a nie w Wielkiej Brytanii.
Brytyjski rząd liczy na to, że perspektywa szybkiego odesłania do Rwandy będzie czynnikiem zniechęcającym kolejne osoby do prób nielegalnego przedostania się do Zjednoczonego Królestwa, ale z racji odwołań składanych przez prawników imigrantów oraz obiekcji brytyjskiego Sądu Najwyższego, nie została tam jeszcze wysłana ani jedna osoba.
Czytaj więcej:
"Daily Express": 5 664 nielegalnych imigrantów na liście do deportacji do Rwandy
Raport brytyjskiego parlamentu: Ustawa o deportacji do Rwandy szkodzi reputacji kraju
Koszt deportacji migrantów z Wielkiej Brytanii do Rwandy może sięgnąć 0,5 mld funtów
3 tys. funtów za przeniesienie się do Rwandy. Rząd UK chce płacić azylantom