Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Liczba wiz wydanych dla pracowników służby zdrowia i opieki wzrosła w ub. roku o 26%

UK: Liczba wiz wydanych dla pracowników służby zdrowia i opieki wzrosła w ub. roku o 26%
W związku ze starzejącym się brytyjskim społeczeństwem rośnie zapotrzebowanie na pracowników do sektora opieki. (Fot. Getty Images)
Dane rządowe wykazały, że w ubiegłym roku Wielka Brytania niemal podwoiła liczbę wiz wydawanych zagranicznym pracownikom służby zdrowia i opieki - donosi agencja Reuters. Zwiększyło to przedwyborczą presję na premiera Rishiego Sunaka, który zapowiadał zmniejszenie liczby imigrantów w kraju.
Reklama
Reklama

Opublikowane wczoraj przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych najnowsze statystyki pokazują skalę wyzwania, przed którym stoi brytyjski premier w obliczu wyborów, które mają się odbyć pod koniec br.

Według najnowszch danych z listopada, roczna migracja netto do Wielkiej Brytanii osiągnęła rekordową liczbę 745 000 w 2022 r., a zdaniem większości Brytyjczyków to właśnie nadmierna imigracja stanowi największy problem w kraju.

W 2023 r. Wielka Brytania przyznała 337 240 wiz pracowniczych - to o 26% więcej niż w 2022 r., do czego niemal w całości (91%) przyczynił się wzrost liczby wiz pracowniczych w sektorze ochrony zdrowia i opieki. Spośród 146 477 tych wiz ok. 60% było przeznaczonych dla pracowników domów opieki i osób zapewniających opiekę we własnych domach.

Wiele osób przyjeżdżających do UK do pracy przywoziło także ze sobą członków rodziny, pozostających na ich utrzymaniu.

W brytyjskiej służbie zdrowia wciąż brakuje pielęgniarek, dlatego średni personel medyczny często stanowią imigranci - także z Polski. (Fot. Getty Images)

Rząd Sunaka zaostrzył przepisy wizowe, wprowadzając wyższe progi wynagrodzeń i ograniczenia nakładane na pracowników opieki sprowadzających członków rodziny. Jednak firmy i związki zawodowe skrytykowały te posunięcia, ponieważ sektor opieki w Wielkiej Brytanii wciąż boryka się z niedoborami siły roboczej.

Wielka Brytania zaczęła oferować wizy dla wykwalifikowanych pracowników opieki od lutego 2022 r., starając się obsadzić ponad 150 000 wakatów, czyli około 10% sektora, w którym sukcesywnie rośnie zapotrzebowanie na ręce do pracy w związku ze starzejącego się społeczeństwem.

Organizacje charytatywne ostrzegają jednak, że poleganie na międzynarodowym personelu zwiększa ryzyko, że osoby te zostaną sprowadzone do kraju za pośrednictwem gangów, które wykorzystują imigrantów, pobierając od nich dodatkowe opłaty lub zmuszając do pracy także w innych obszarach.

Brytyjski Urząd ds. Gangmasterów i Nadużyć Pracy poinformował w grudniu, że prowadzi ponad 30 dochodzeń w sprawie wyzysku pracowników w sektorze opieki, w tym w sprawie potencjalnych przestępstw w zakresie współczesnego niewolnictwa, takich jak niewolnictwo za długi.

Czytaj więcej:

UK: Wzrost liczby podejrzeń o współczesne niewolnictwo wśród pracowników opieki

Raport: Nowy system migracyjny w UK "naraża migrantów na wyzysk"

Rząd UK będzie ograniczał imigrację do kraju. Chodzi także o obywateli UE

Minister imigracji zapewnia, że brytyjscy pracownicy "wypełnią luki" po imigrantach

Zmiany w brytyjskim prawie pracy w 2024 r. Więcej urlopu i poprawa wynagrodzeń

Home Office ogłasza terminy wejścia w życie nowych zasad dla osób przybyłych do pracy w UK

  Komentarze
  • Emigrant
   2 marca, 12:36

   A ja mam pytanie a gdzie ci wszyscy są co mówili ze emigranci zabierają prace może niech sami zaczną pracować

  • Ano-carerka
   2 marca, 19:11

   Ruskie i Ukrainki wypierają Polakow z tych prac....A jakimi metodami sie poslugują....Sama doswiadczylam.

  • Znachor
   3 marca, 12:22

   Ukraincy moga legalnie emigrowac do UK, tylko kwestia czasu jest kiedyotrzymaja staly status osiedlenca tak jak my...

  • Luska
   3 marca, 20:56

   Po co panikować. Wydaje się tzw.licencje sponsorowana na 4 lara potem musi opuścić kraj na 6 miesięcy i aplikować ponownie .Jeśli tego nie zrobi to jest nielegalnym emigrantom w świetle prawa.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.04.2024
  GBP 5.0192 złEUR 4.2851 złUSD 4.0209 złCHF 4.4047 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama