Menu

UK: Internetowi trolle mogą trafić do więzienia, jeśli wyrządzą "szkody psychiczne"

UK: Internetowi trolle mogą trafić do więzienia, jeśli wyrządzą "szkody psychiczne"
Nowe przepisy mogą przyczynić się do większej skuteczności w karaniu internetowych przestępców. (Fot. Getty Images)
Użytkownicy mediów społecznościowych mogą zostać skazani nawet na dwa lata więzienia, jeśli świadomie wyrządzą w sieci 'szkodę psychiczną'. Nowy katalog przestępstw ma zostać ustanowiony w przygotowywanym projekcie ustawy o bezpieczeństwie w sieci – informują brytyjskie media.
Reklama
Reklama

W obecnej formie, projekt ustawy koncentruje się na ustanowieniu kar finansowych dla firm z branży mediów społecznościowych w wysokości do 18 milionów funtów za zaniechanie działań mających na celu zwalczanie przemocy. Jednak nowe przepisy mogą sprawić, że również indywidualni użytkownicy będą karani na znacznie większą skalę.

Nowe rodzaje przestępstw obejmują "komunikaty z pogróżkami", które dotyczą wiadomości i postów, w których autor ma na celu wzbudzenie w ofierze obawy, że groźba zostanie spełniona. Z kolei "świadomie publikowanie fałszywych informacji" będą obejmować treści, o których użytkownicy wiedzą, że są fałszywe i są wysyłane z zamiarem spowodowania "emocjonalnej, psychologicznej lub fizycznej szkody dla potencjalnych odbiorców".

Podobne przypadki przestępstw funkcjonują już w obecnie obowiązujących przepisach prawa, ale wyroki skazujące koncentrują się na tym, czy treść zawiera materiał "nieprzyzwoity" lub "rażąco obraźliwy".

Firmy takie, jak np. Facebook mogą dotknąc wysokie kary za nieprzestrzeganie nowej ustawy. (Fot. Getty Images)

Obecnie ministrowie przyjęli rekomendacje Komisji Ustawodawczej dotyczące przesunięcia punktu ciężkości na treści "mogące wyrządzić szkodę psychiczną" - donosi gazeta "Sunday Times". Według niektórych źródeł, minister kultury, Nadine Dorries, planuje dodać katalog tych przestępstw do projektu ustawy w przyszłym miesiącu.

Były minister rządu Partii Pracy David Davies stwierdził, że nowe przepisy będą zbyt subiektywne, natomiast działacze na rzecz ochrony praw cyfrowych ostrzegają, że proponowane przepisy odnoszące się do tego typu przestępstw są zbyt szerokie. Twitter już wcześniej krytykował rząd za brak precyzji co do tego, jakie treści mogą być szkodliwe.

"Tworzymy nasze prawo dostosowane do potrzeb epoki cyfrowej. Nasz kompleksowy projekt ustawy o bezpieczeństwie w sieci sprawi, że firmy technologiczne będą odpowiedzialne za bezpieczeństwo ludzi. Uwzględniamy również zalecenia Komisji Ustawodawczej dotyczące zaostrzenia przepisów dotyczących przestępstw" - oświadczył rzecznik rządu.

Czytaj więcej:

USA: Facebook planuje zmianę nazwy i mniejszy nacisk na media społecznościowe

UK: Była pracownica zarzuciła Facebookowi "radykalizację jego użytkowników"

"Washington Post": Facebook przez lata promował "najgorsze" treści

"Washington Post": Facebook przyczynił się do "społecznej wojny domowej" w polskiej polityce

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 04.12.2024
    GBP 5.1776 złEUR 4.2899 złUSD 4.0845 złCHF 4.6041 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama