UK odnotowuje spadek w rankingu krajów przyjaznych LGBT

Jeszcze w 2014 r. Wielka Brytania zajmowała pierwsze miejsce, będąc oficjalnie najbardziej przyjaznym nieheteronormatywnej części społeczeństwa krajem w Europie. Dziś - jak zauważa ILGA - za sprawą antytransseksualnej retoryki Zjednoczone Królestwo zajmuje już tylko 14. pozycję (spadek o 3 miejsca w porównaniu z ubiegłym rokiem).
Duży wpływ na ocenę Wielkiej Brytanii miał także fakt, iż wciąż nie zakazano pseudomedycznej terapii konwersyjnej, a Kościół Anglii nie dopuszcza małżeństw osób tej samej płci - a jedynie udziela im błogosławieństwa.

Ciekawostką jest fakt, że Wielka Brytania otrzymała w tym roku taką samą ocenę jak rok temu (53,39 proc.). Spadek wynika jednak z tego, że inne kraje zanotowały awans. Mowa konkretnie o Irlandii (53,67 proc.), Niemczech (55 proc.) oraz Grecji (56 proc.).
Od 2009 roku ILGA-Europe ocenia każdy kraj w skali 0-100. Wynik 0 proc. oznacza rażące naruszenie prawa człowieka, a 100 proc. - brak dyskryminacji w społeczeństwie z uwagi na posiadaną orientację seksualną.
Grupa przygląda się wszystkim elementom, które wpływają na jakość życia osób LGBT. Pod uwagę brane są m.in. następujące kategorie:
- równość i działania przeciwdziałające dyskryminacji
- rodzina
- przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści
- prawne regulacje dotyczące płci
- przestrzeń do działalności społecznej
- system azylowy

Pierwsze miejsce w rankingu tradycyjnie zajęła Malta z wynikiem 89 proc. Kolejne - Belgia (76 proc.), Dania (75 proc.) oraz Hiszpania (74 proc.).
Na samym dole listy - jako kraje najbardziej nieprzyjazne osobom o odmiennej orientacji - znalazły się Azerbejdżan (2 proc.), Turcja (4 proc.) oraz Armenia (8 proc.). Ten ostatni kraj zanotował w ostatnim czasie wzrost o kilka punktów m.in. dzięki umożliwieniu osobom LGBT oddawania krwi.
Jeśli chodzi o kraje UE, najniższe wyniki odnotowały Polska (15 proc.), Rumunia (18 proc.) oraz Bułgaria (20 proc.). ILGA-Europe podkreśla jednak, że każdy z tych trzech krajów - w porównaniu z ubiegłym rokiem - zanotował wzrost o kilka punktów.
Czytaj więcej:
Brytyjski cenzus po raz pierwszy ujawnił liczbę osób LGBT w Anglii i Walii
Rząd Walii też chce prawnej zmiany płci na podstawie deklaracji
Kościół Anglii dopuszcza błogosławieństwa par jednopłciowych, ale nie śluby
Brytyjczycy zmieniają zdanie w kwestii aborcji i rozwodów
Ile kobiet ma męskie genitalia? Rishi Sunak zabrał głos w debacie o transseksualności