UK musi zakazać sprzedaży aut w pełni hybrydowych do 2030 r., bo może nastąpić "katastrofa net zero"

Samochody takie jak np. Toyota Prius, które ładują baterie za pomocą silnika spalinowego, muszą zostać wykluczone z listy pojazdów sprzedawanych w UK od 2030 roku. W przeciwnym razie może nastąpić "głęboki" spadek zaufania do zaangażowania rządu w motoryzację elektryczną - twierdzi organizacja Electric Vehicles UK (EVUK).
Ministerstwo Transportu (DfT) wprowadzi zakaz sprzedaży nowych samochodów napędzanych wyłącznie silnikami spalinowymi od 1 stycznia 2030 roku.
Obecnie prowadzone są konsultacje na temat tego, jakie inne rodzaje nowych samochodów - takie jak pełne hybrydy - mogą być sprzedawane między tą datą a końcem 2034 r., po którym wszystkie nowe samochody niebędące pojazdami zeroemisyjnymi zostaną zakazane.
Ministrowie znaleźli się pod ogromną presją, aby przesunąć datę wprowadzenia pełnego zakazu dla samochodów nieelektrycznych.
UK needs to ban full hybrid cars by 2030 or face net zero ‘catastrophe’ https://t.co/H9UAMsEfCh
— The Protector (@The_Protect0r_) January 2, 2025
Motoring body says hybrids without a plug should be banned or else confidence in electric cars will be damaged
Britain needs to press ahead with a ban on th… https://t.co/NzbksF2eqw
Pełne hybrydy, w tym Toyota Prius, mają zarówno silnik na benzynę lub diesla, jak i silnik elektryczny zasilany z baterii. Bateria jest ładowana przez silnik, a nie przez zewnętrzną wtyczkę, i zwykle można przejechać na samej energii elektrycznej tylko kilka mil i przy niskich prędkościach.
Dyrektor generalny EVUK, Dan Caesar, przyznał, że nie sprzeciwia się sprzedaży nowych hybryd typu plug-in (niektóre z nich są w stanie przejechać bezemisyjnie nawet ponad 50 mil) w latach 2030-2035, ale wzywa do zakazania tych bez gniazda ładowania.
"Uwzględnienie pełnej technologii hybrydowej byłoby katastrofalnym błędem i wystawiłoby na śmieszność wiodącą na świecie politykę rządu w zakresie pojazdów bezemisyjnych" - wyjaśnił agencji prasowej PA. "Jeśli lobbyści przekonają rząd do uwzględnienia pełnych hybryd, będzie to duży krok wstecz" - dodał Caesar.
Z kolei dr Andy Palmer, były prezes firmy Aston Martin i były szef operacyjny Nissana, uznał pełne hybrydy za "lepsze rozwiązanie" niż miękkie hybrydy - które nie mogą być napędzane wyłącznie energią elektryczną - ale zauważył, że wykorzystują one "technologię, której historia sięga późnych lat 90-tych".
Industry encouraged to shape UK transition to zero emission vehicles https://t.co/0T2BhU3Lis STRANGE - Every thing about putting infrastructure. Charging on STREETS ? DIGGING UP PAVEMENTS -they do not take into account - Houses that have limited parking ! Cannot park to charge ?
— David Preece (@DavidPr14810481) December 28, 2024
Zgodnie z wymogiem dotyczącym pojazdów bezemisyjnych (Zev) wprowadzonym na początku 2024 r., producenci muszą co roku sprzedawać pewien minimalny odsetek samochodów z napędem wyłącznie elektrycznym. Próg ten wzrośnie z 22% w 2024 r. do 28% w 2025 r., a w 2030 r. ma osiągnąć 80%.
Konsultacje rządowe, które potrwają do 18 lutego, będą dotyczyły bardziej elastycznych terminów po tym, jak niektóre części przemysłu motoryzacyjnego stwierdziły, że wprowadzenie tego wymogu zagraża miejscom pracy.
"Konsultujemy się z branżą na temat tego, które samochody, w tym jakie typy samochodów hybrydowych, mogą być sprzedawane obok pojazdów o całkowicie zerowej emisji od 2030 roku" - oznajmił rzecznik DfT.
Czytaj więcej:
Badanie: Zamożni biali mężczyźni największymi sprawcami zanieczyszczeń transportowych w UK
UK: Sprzedaż nowych samochodów hybrydowych dozwolona do 2035 r.