Menu

UE żegna Wielką Brytanię bez fajerwerków

UE żegna Wielką Brytanię bez fajerwerków
Wielka Brytania oficjalnie nie jest już częścią Unii Europejskiej. (Fot. Getty Images)
Bruksela w ostatni dzień członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej nie zaoferowała nadzwyczajnego pożegnania krajowi, który przez ostatnie pół wieku był częścią Wspólnoty. Z unijnych instytucji po cichu znikną flagi Union Jack.
Reklama

Jednym wydarzeniem, w jakie zaangażowali się liderzy instytucji unijnych - przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli - było wspólne oświadczenie w centrum dla zwiedzających Parlament Europejski.

Ich przesłanie sprowadzało się do podkreślenia, że Brexit to nie jest radosna chwila, ale przed UE nowy rozdział. "Poświęcimy całą naszą energię na budowę silniejszej, ambitniejszej UE. Z 27 silnymi demokracjami, silnymi wartościami, swobodami, 22 milionami przedsiębiorstw i największym jednolitym rynkiem" - deklarował Michel.

Mieszkańcy Brukseli czy turyści odwiedzający stolicę UE z trudem mogli dopatrzeć się jakichkolwiek oznak, że Wspólnota przeżywa właśnie historyczny moment, po raz pierwszy zmniejszając się terytorialnie, gospodarczo i ludnościowo.

Antyunijni Brytyjczycy mają dziś powody do zadowolenia. (Fot. Getty Images)

Na głównym placu Brukseli, historycznej starówce Grande Place, wyświetlane były wprawdzie kolory flagi brytyjskiej, a symbol miasta - figurkę-fontannę Manneken Pis, czyli siusiającego chłopca - przywdziano w brytyjskie barwy, ale w mieście goszczącym unijne szczyty i zamieszkanym przez dziesiątki tysięcy urzędników UE, próżno było szukać wielkich, zorganizowanych imprez pożegnalnych.

Flagi Wielkiej Brytanii w budynku Rady, gdzie spotykają się ministrowie i gdzie odbywają się unijne szczyty, trafiły w piątek do schowka, gdzie trzymane są flagi krajów na wypadek spotkań i szczytów z państwami trzecimi. Jedna z flag Zjednoczonego Królestwa z Parlamentu Europejskiego trafi do Domu Historii Europejskiej, jako muzealny eksponat.

Bardziej namacalnym efektem wyjścia Wielkiej Brytanii będzie odcięcie Brytyjczyków od informacji. Jak podał dziennik "Financial Times", powołując się na wewnętrzny mail Rady UE, pracownikom tej liczącej 3 tys. osób instytucji polecono, by nie dzielili się już informacjami czy dokumentami z delegatami lub przedstawicielami Wielkiej Brytanii.

Tysiące Brytyjczyków świętuje dziś wystąpienie z UE. (Fot. Getty Images)

Ulgowo w związku z Brexitem potraktowani zostali natomiast brytyjscy pracownicy instytucji unijnych. Komisja Europejska przypomniała dziś, że około 700 takich osób na mocy wyjątku przyznanego przez byłego już szefa tej instytucji Jean-Claude'a Junckera zachowa pracę, mimo że w instytucjach unijnych co do zasady zatrudniani są tylko obywatele UE.

"Pracownicy UE pochodzący z Wielkiej Brytanii i posiadający paszport brytyjski będą kontynuowali pracę na tych samych warunkach co inni urzędnicy w instytucjach" - oświadczyła na konferencji prasowej rzeczniczka KE Dana Spinant.

Po wyjściu Wielkiej Brytanii od poniedziałku Bruksela rusza z przygotowaniami do drugiej fazy negocjacji w sprawie przyszłych relacji unijno-brytyjskich. Mimo deklaracji o chęci współpracy i przyjaźni wypowiedzi przedstawicieli obu stron sugerują, że będą to bardzo trudne rokowania.

Czytaj więcej:

Morawiecki: Wielka Brytania jest i pozostanie dla Polski kluczowym partnerem

Brexitowe złote monety wyprzedały się w kilka godzin

Francuskie media o Brexicie: "Wielka Brytania wypływa na pełne morze"

  Komentarze
  • Ryba
   31 stycznia, 19:06

   20 lat mieszkałem w londynie
   Zobaczycie rodacy jak was olewac benda Anglicy tak jak zrobil z armia Polską po wojnie Polak zrobił swoje Polak jest już niepotrzebny.Good Luck England .

  • Cwelxit
   31 stycznia, 20:25

   Depczą flage? Za nie długo bez butów bedą chodzic. Kilka dobrych lat

  • Ja
   31 stycznia, 21:06

   Jeszcze niema godziny 00:00 a umnie już ogłosili zwolnienia

  • Eko
   31 stycznia, 22:55

   Borys to yhmmm kłamca brzydki chewss , Pinokio jest lepszy , Borys Johnson to ciec kłamca , jak go spotkam to się opiamieta

  • Darilla
   31 stycznia, 23:31

   Teresa obiecała wielka fetę po wyjściu z EU i gdzie te fajerwerki a w październiku 2019 mennica UK wybiła pamiątkowe monety, teraz można przetopić z właściwą datą.
   Życzę powodzenia z Pak.. Ind..

  • Nie taka pierwsza...
   1 lutego, 16:22


   Wielka Brytania jest pierwszym krajem, który opuszcza Unię Europejską (istnieje od 1993 roku), ale jej poprzedniczkę, Wspólnotę Europejską znacznie wcześniej opuściła Grenlandia... Pamięta ktoś?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.04.2020
  GBP 5.207 złEUR 4.577 złUSD 4.192 złCHF 4.332 zł

  Sport


  Reklama