Menu

"UE uznaje, że przedłużenie okresu przejściowego mało prawdopodobne"

"UE uznaje, że przedłużenie okresu przejściowego mało prawdopodobne"
Zdaniem szefa dyplomacji Irlandii, twardy Brexit jest prawdopodobny. (Fot. Getty Images)
Państwa UE uznają, że jest wysoce nieprawdopodobne, by rząd brytyjski dążył do przedłużenia rozmów w sprawie umowy handlowej i nie ma 'żadnych szans' na zawarcie pełnej umowy do końca roku - oświadczył wczoraj szef dyplomacji Irlandii Simon Coveney.
Reklama

"Myślę, że jest to teraz akceptowane na szczeblu unijnym i z pewnością zgadzam się z tym, że jest wysoce nieprawdopodobne, by Wielka Brytania starała się o przedłużenie okresu przejściowego" - oświadczył Coveney.

"Podejście do negocjacji ze strony Unii Europejskiej będzie dostosowane do tego harmonogramu, a to wymusi podejmowanie wyborów. UE doszła już do wniosku, że nie ma szans, by pełne porozumienie o przyszłych relacjach zostało zawarte do końca roku" - dodał.

Szef irlandzkiej dyplomacji wyraził też opinię, że kwestia rybołówstwa może być pierwszym punktem spornym w rozmowach o relacjach handlowych między UE a Wielką Brytanią.

Wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, co nastąpi już jutro, rozpocznie się 11-miesięczny okres przejściowy. (Fot. Getty Images)

Brytyjski rząd zapowiedział wczoraj przedstawienie projektu ustawy o rybołówstwie, która przewiduje, że wraz z końcem okresu przejściowego 31 grudnia 2020 roku unijne kutry stracą automatycznie prawo do połowu na brytyjskich wodach.

Wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, co nastąpi już jutro, rozpocznie się 11-miesięczny okres przejściowy, w którym powinny się zacząć i skończyć rozmowy o przyszłych relacjach handlowych. Brytyjski premier Boris Johnson wielokrotnie powtarzał, że nawet jeśli takiego porozumienia nie będzie, nie wystąpi o przedłużenie okresu przejściowego.

Czytaj więcej:

Ekspert: W piątek Brexit, ale w sobotę wszystko po staremu

Hugh Grant o Brexicie: "Wielka Brytania jest skończona"

Brexit staje się faktem. PE poparł umowę o wyjściu UK z UE

Brexit: Kutry z UE stracą automatyczne prawo do połowu

  Komentarze
  • Ryju
   30 stycznia, 21:13

   Nie "mało prawdopodobne " , a niemożliwe w praktyce. Po to Izba Gmin głosowała za skróceniem okresu przejściowego , żeby jak najszybciej zamknąć etap tzw wolnego przepływu siły roboczej. Wola nawet nie zawrzeć umowy handlowej ,niż przedłużyć okres przejściowy i nadal tolerować wjazd niechcianych przybyszów. Ale umowa będzie zawarta , unijni urzędnicy już zauważyli że Johnson nie żartuje i lepiej dla nich żeby się zabrali za szybką pracę. W tym miejscu naszym domorosłym ekspertom od dramatu dla UK bez umowy handlowej z Unią zawczasu odpowiadam- kupcie sobie worek siana w stadninie koni i zjedzcie w towarzystwie rumaków.

  • Polak
   31 stycznia, 10:31

   Europejskie kutry nie bedą mogły polawiać.Ciekawie to brzmi a brytole się cieszą.A mnie to bawi bo znam jaka jest prawda z tymi polowami

  • Do Polak
   31 stycznia, 13:15

   Mnie tez to bawi, bo brytyjscy rybacy sa niezbyt rozgarnieci. A europejskie kury rybackie beda i tak lowic na angielskich wodach bez wzgledu jaki to jaki by to brexit nie byl, czy wogole by go nie bylo, bo to nie ma zadnego znaczenia :)))

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama