Menu

UE oczekuje "jak najszybszego głosowania ws. Brexitu"

UE oczekuje "jak najszybszego głosowania ws. Brexitu"
Szef RE zaznaczył, że ważne jest, by mieć jak najszybciej jasność w sprawie umowy o wyjściu. (Fot. Getty Images)
Unia Europejska oczekuje od Wielkiej Brytanii tak szybko jak to możliwe głosowania, zatwierdzającego porozumienie w sprawie Brexitu - w ten sposób szef Rady Europejskiej Charles Michel odniósł się dzisiaj do wyników wczorajszych wyborów w Wielkiej Brytanii.
Reklama

"Chciałbym pogratulować premierowi Wielkiej Brytanii Borisowi Johnsonowi jego zwycięstwa. Oczekujemy tak szybko, jak to możliwe głosowania w brytyjskim parlamencie nad porozumieniem o wyjściu z UE" - przekazał dzisiaj Charles Michel.

Jak zaznaczył, ważne jest, by mieć jak najszybciej jasność w sprawie umowy o wyjściu. Dotychczas brytyjski parlament nie był w stanie ratyfikować porozumień, które wynegocjował Johnson, a wcześniej nie udało się to jego poprzedniczce na stanowisku premiera - Theresie May.

Szef RE zapewnił, że "27" jest gotowa do dalszych negocjacji umowy o przyszłych brytyjsko-unijnych relacjach. Zwracał w tym kontekście uwagę, że kluczowe jest utrzymanie równych warunków działania przedsiębiorstw w państwach pozostających we Wspólnocie i w Zjednoczonym Królestwie. Chodzi m.in. o odpowiednie normy środowiskowe, czy wymagania dotyczące standardów. Michel powtórzył, że integralność jednolitego rynku to bardzo ważna rzecz dla "27".

Belg odmówił odpowiedzi na pytanie, czy UE i Wielka Brytania w rok będą w stanie się porozumieć w sprawie umowy o przyszłych relacjach. Przewidziany w porozumieniu brexitowym okres przejściowy, w czasie którego niewiele zmieni się w stosunku do obecnego stanu, poza wyjściem Brytyjczyków z unijnych instytucji, kończy się w 2021 roku.

"Mam nadzieję, że będziemy ciężko pracować z brytyjskim rządem. Bardzo ważne jest zapewnienie tak szybko, jak to możliwe stabilności bezpieczeństwa dla obywateli i firm zarówno brytyjskich, jak i europejskich" - oświadczył szef Rady Europejskiej.

Z ogłoszonych dzisiaj rano częściowych oficjalnych rezultatów wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii wynika, że Partia Konserwatywna będzie mieć bezwzględną większość w nowej Izbie Gmin. Wprawdzie nie we wszystkich 650 okręgach liczenie głosów zakończyło się, ale torysi przekroczyli już próg 326 mandatów, oznaczający, że będą mogli rządzić samodzielnie.

Czytaj więcej:

"FT": Brytyjski rząd może nie zdążyć z realizacją ustaleń w sprawie Irlandii Płn.

Barnier: Nie ma szans na Brexit do 2021 r.

Konserwatyści wygrywają wybory. Najlepszy wynik od lat 80. XX wieku

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   13 grudnia 2019, 10:17

   brawo Boris już nic nie stanie na drodze by opuścić UE . wolna niepodległa GB

  • PLski
   13 grudnia 2019, 15:56

   Nie zapomnij dzięki komu chłopku wyjechałeś do tej uk i pamiętaj dzięki komu cię z tamtąd wywalą

  • Bruno
   13 grudnia 2019, 17:07

   W ich mniemaniu wybawca będzie ich oprawcą,szkoda mi tylko tych normalnych Angoli

  • Kjkjkj
   14 grudnia 2019, 09:28

   Popieram anonimowego czytelnika. Wolna i niepodległa GB

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama