Menu

Tusk spotka się z May przed rozpoczęciem szczytu UE

Tusk spotka się z May przed rozpoczęciem szczytu UE
Tusk: "Jeśli nie będzie zgody na jakiekolwiek przedłużenie, może się zdarzyć, że do Brexitu bez umowy dojdzie przypadkowo". (Fot. Getty Images)
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk spotka się dzisiaj z premier Wielkiej Brytanii Theresą May przed rozpoczęciem nadzwyczajnego szczytu UE w Brukseli - poinformował rzecznik Tuska Preben Aamann.
Reklama

"Szef RE Donald Tusk kontynuuje konsultacje z unijnymi liderami, aby przygotować jutrzejszy szczyt unijny w Brukseli. Spotkanie z premier Wielkiej Brytanii Theresą May zaplanowano na godz. 17:30 (czasu lokalnego) przed rozpoczęciem szczytu" - napisał na Twitterze Preben Aamann.

W zaproszeniu na dzisiejsze spotkanie, na którym szefowie państw i rządów 27 krajów członkowskich mają zdecydować, co dalej z Brexitem, Tusk napisał, że ciągła niepewność, jaka wynikałaby z przesunięcia daty wyjścia na koniec czerwca, byłaby niekorzystna nie tylko dla UE jako takiej, ale także firm i obywateli państw członkowskich.

"Nasze dotychczasowe doświadczenie, jak również głębokie podziały w Izbie Gmin dają nam niewiele powodów, by sądzić, że proces ratyfikacji może zostać zakończony do końca czerwca" - zauważył przewodniczący Rady Europejskiej.

Jak zaznaczył, zgoda na proponowaną przez premier Wielkiej Brytanii nową datę Brexitu, czyli 30 czerwca, "zwiększyłaby ryzyko serii krótkich przedłużeń i nadzwyczajnych szczytów". To z kolei niemal na pewno przesłoniłoby działanie UE27 w nadchodzących miesiącach.

Zastrzegł przy tym, że jeśli nie będzie zgody na jakiekolwiek przedłużenie, może się zdarzyć, że do Brexitu bez umowy dojdzie przypadkowo. "Z tego powodu uważam, że powinniśmy przedyskutować również alternatywę, dłuższe przedłużenie" - napisał.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.01.2020
  GBP 4.989 złEUR 4.237 złUSD 3.820 złCHF 3.933 zł

  Sport


  Reklama