Menu

Tusk przekonany, że w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory do PE

Tusk przekonany, że w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory do PE
Tusk: "Póki Wielka Brytania jest w UE, ma wszystkie prawa i obowiązki państwa członkowskiego". (Fot. Getty Images)
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk jest przekonany, że w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Jego zdaniem, istnieje tylko 'teoretyczna' możliwość ich odwołania.
Reklama

Tusk wziął dzisiaj udział w debacie w Parlamencie Europejskim w Strasburgu na temat Brexitu. W ubiegłym tygodniu unijny szczyt zgodził się na przesunięcie daty wyjścia Wielkiej Brytanii z UE na koniec października.

"Istnieje tylko teoretyczna możliwość odwołania wyborów do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii i chyba nie warto już się tą teoretyczną sytuacją zajmować. Wybory się odbędą. Przewidziana przepisami liczba brytyjskich europarlamentarzystów na pewno pojawi się tutaj w lipcu. Natomiast nie mam oczywiście pojęcia, jaka będzie polityczna struktura tej grupy" – oświadczył Tusk zaraz po debacie, dodając, że "do tej ostatniej kwestii nie przywiązuje jednak szczególnej wagi".

Jak dodał, dla niego było ważne, aby głośno i wyraźnie zaznaczyć, że póki Wielka Brytania jest w UE, ma wszystkie prawa i obowiązki państwa członkowskiego. "Dlatego ma prawo i obowiązek uczestniczyć w tych wyborach" – wskazał.

Dodał, że choć w UE dostrzegalna jest ulga z powodu tego, że nie trzeba będzie zajmować się na każdym szczycie UE Brexitem po decyzji o jego przełożeniu, to jednak w Londynie wszyscy politycy powinni ciężko pracować, "aby w ciągu sześciu miesięcy przygotować sensowne porozumienie, które pozwoli na łagodne wyjście Wielkiej Brytanii albo przemyślenie całej strategii, co jest "moim skrytym marzeniem". "Ciągle jednak trudno o optymizm. Mówię o sytuacji, w której nie byłoby Brexitu" – podsumował.

  Komentarze
  • Mir
   16 kwietnia 2019, 19:05

   Właśnie przysłali karty do głosowania

  • Lon
   17 kwietnia 2019, 09:43

   A więc porażka panie Tusku! Do tej pory nie udało się wypchnąć UK z Unii. W dalszym ciągu te paskudne brytole będą wstrzymywać wynarodawianie państw EU

  • Volf
   17 kwietnia 2019, 21:23

   Panie Tusk w co się tu gra? No chyba nikt nie jest aż tak niepoczytalny że gołym okiem widać jak robicie w balona premier Wielkiej Brytanii, biedaczka stara się jeździ a to Londyn a to Bruxela no i co? I NA MARNE JEŹDZI!!! cwaniaki tacy jak wy zrobicie tak że Wielka Brytania niewyjdzie z UE a dlaczego? to oczywiste że Makron przegra we Francji i wtedy będzie Du.. a z UE rozwalił się jak stary pierdziele, hahaha

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.01.2020
  GBP 5.031 złEUR 4.246 złUSD 3.831 złCHF 3.954 zł

  Sport


  Reklama