Turniej WTA w Bad Homburg: Szybki awans Świątek do półfinału

"Nie twierdzę, że staję się specjalistką od gry na trawie, ale robię postępy i to jest dla mnie najważniejsze" - stwierdziła Iga po tym meczu. (Fot. Getty Images)
Wygrana Igi Świątek z Anną Blinkową, w dwóch setach w ćwierćfinale turnieju WTA 250 na kortach trawiastych w niemieckim Bad Homburg, przedłużyła serię zwycięstw nad rosyjskimi rywalkami do 15 meczów.

Wczoraj Polka pokonała Rosjankę Annę Blinkową 6:3, 6:2. O finał powalczy z Włoszką Lucią Bronzetti.

Iga wygrała swój 10. z rzędu pojedynek w tym sezonie, licząc jeszcze z meczami na kortach ziemnych.

To była pierwsza konfrontacja 22-letniej Świątek, liderki światowego rankingu, z rozstawioną w Niemczech z "dziewiątką" Blinkową. Pojedynek trwał godzinę i 12 minut.

"Świątek zakończyła mecz z wyjątkowo czystą statystyką" - napisano na stronie WTA i podkreślono, że Polka miała 24 wygrywających uderzeń i tylko siedem niewymuszonych błędów.

Rywalka w tej statystyce wyglądała znacznie gorzej (7-13).

"Jestem bardzo zadowolona, że mogę grać tak solidny tenis. Zwykle nie ma zbyt wiele czasu na trening na trawie, więc dobrze się stało, że wykorzystałam ten czas w 100 procentach między Rolandem Garrosem i Wimbledonem" - podsumowała Świątek. "Cieszę się, że czuję się pewnie i mam nadzieję, że będę mogła tak grać przez następne dwa tygodnie" - dodała.

Trwa seria zwycięstw Świątek nad rosyjskimi tenisistkami, bo raszynianka w tej serii aż pięciokrotnie pokonała Darię Kasatkinę, trzy razy była lepsza od Weroniki Kudiermietowej, dwukrotnie poradziła sobie z Jekaterinę Aleksandrową i Ludmiłą Samsonową.

Ponadto Polka po jednym zwycięstwie odnotowała z Wierą Zwonariową, Anastazją Pawliuczenkową i ostatnio z Anną Blinkową.

Zwycięska passa zaczęła się 30 czerwca 2021 roku. Wówczas 20-letnia Polka po raz pierwszy w karierze, i jak dotąd ostatni, zmierzyła się z doświadczoną Zwonariową. Blisko o 17 lat starsza Rosjanka (wtedy 96. w światowym rankingu, wcześniej wiceliderka listy WTA) w drugiej rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu przegrała 1:6, 3:6.

Kasatkina zajmuje szczególne miejsce w CV Polki. Przegrała z nią najwięcej razy, w tym trzy kolejne mecze. Na początku 2020 roku uległa w Australian Open, potem w Dubaju, i katarskiej Dausze. Pochodząca z Togliatti tenisistka jest ostatnią Rosjanką, której udało się pokonać (w trzech setach) Świątek. Stało się to 23 czerwca 2021 roku w 1/8 finału turnieju na kortach trawiastych w Eastbourne.