Menu

Turcja: Opublikowano wideo pokazujące greckiego żołnierza strzelającego do migrantów

Turcja: Opublikowano wideo pokazujące greckiego żołnierza strzelającego do migrantów
Dziesiątki tysięcy migrantów i uchodźców usiłuje od tygodnia przedostać się do Grecji drogą lądową od wschodu, od strony Turcji. (Fot. Getty Images)
Turcja opublikowała wczoraj nagranie wideo, które - jak twierdzi - pokazuje greckiego żołnierza strzelającego ostrą amunicją do migrantów próbujących przedostać się przez granicę z Turcji do Grecji. Ateny twierdzą, że ich siły nie użyły ostrej amunicji.
Reklama

Na nagraniu widać migrantów próbujących przedostać się przez ogrodzenie i znajdującego się po drugiej stronie żołnierza, który do nich strzela. Przedstawiciel tureckich władz poinformował, że materiał nagrano w sobotę w pobliżu przejścia granicznego Pazarkule.

Wiceminister spraw wewnętrznych Turcji Ismail Catakli, który zamieścił nagranie na swoim Twitterze, napisał przy nim komentarz: "Widzimy europejską cywilizację na naszej granicy z Grecją".

Przedstawiciel rządu Grecji w rozmowie z agencją Reutera zapewnił, że greccy żołnierze na granicy używają ślepych nabojów.

Wcześniej w sobotę agencja AP informowała o starciach na przejściu granicznym w Kastanies. Greccy policjanci użyli tam gazu łzawiącego i armatek wodnych przeciwko grupie migrantów, którzy próbowali przedostać się z Turcji do Grecji. Co najmniej dwie osoby zostały ranne.

Władze w Atenach nazwały ostatnie starcia na granicy z Turcją zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. Premier Grecji Kyriakos Micotakis zaprosił na granicę grecko-turecką przywódców UE, żeby pokazać skalę napięć w celu uniknięcia kryzysu migracyjnego z lat 2015-2016, kiedy setki tysięcy osób ubiegających się o azyl napłynęły do Europy Zachodniej. Była to największa od II wojny światowej fala migracyjna.

Dziesiątki tysięcy migrantów i uchodźców usiłuje od tygodnia przedostać się do Grecji drogą lądową od wschodu, od strony Turcji oraz przez morze po ogłoszeniu przez Ankarę otwarcia dla migrantów dotychczas strzeżonych granic.

Turcja przyjęła u siebie ok. 3,7 miliona syryjskich uchodźców i jest to największa populacja uchodźców na świecie. (Fot. Getty Images)

Po kilku miesiącach gróźb prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że jego kraj nie będzie już dłużej strzegł bram Europy i nie będzie powstrzymywał migrantów, którzy na mocy umowy z UE z 2016 roku pozostali na terytorium Turcji.

Turcja zobowiązała się w 2016 roku do zatrzymania nielegalnej migracji ze swojego terytorium do Unii Europejskiej w zamian za wsparcie ze strony Wspólnoty. 

  Komentarze
  • R2
   8 marca, 10:04

   Tylko granice EU mozna forsowac bez konsekwencji? sprubujcie przekroczyc granice z USA. Nie wiedzialem ze w Turcji jest wojna i to sa uchodzcy nadal

  • Asan
   8 marca, 13:23

   Najlepiej narobić dzieci , a potem zapakować się razem z nimi na łódkę i do Europy , gdzie można znaleźć głupich co to dadzą mieszkanie i zasiłki. W Europie ludzie planują narodziny potomstwa w oparciu o możliwości finansowe. U tamtych im więcej , tym lepiej. A za ci wyżywić? A niech się Europa martwi. Zdrowe byki kamieniami chcą wymusić próżniacze życie.

  • Czytelnik anonimowy
   8 marca, 17:05

   Jeżeli greckiemu żołnierzowi nie wolno ochraniać granic, to trzeba rozwiązać grecką armię. .... Co za lewactwo!

  • Do tepych oszolomow
   8 marca, 20:03

   Wojna to nie zabawa dla dzieci!Co powinien zrobic tata jak jego syn,lub corka mowi ze jest glodna i ze boi sie ze zostanie zabita? co bys zrobil na jego miejscu ? Wczesniej byla praca,nie bylo wojny-rodziny nie uciekaly z kraju.Pamietam jak kiedys Polacy jezdzili do nich na kontrakty i przywozili dla rodzin duze pieniadze,a teraz pracujemy dla tych co nas zaatakowali (2-ga wojna swiatowa) i tych co nas oszukali-anglicy.

  • Zorro
   8 marca, 21:52

   Czy tylko mi się wydaje czy oni specjalnie te małe dzieci wystawiają na pierwszą linie ognia i się za nimi chowają zwłaszcza chłopy normalny kochający rodzic nie trzymał by w ten sposób dziecka odesłać cholote do ziomków z ich kultura i wyznaniem

  • Czytelnik anonimowy
   9 marca, 11:02

   ... "we Syrian just want to survive.." : doctor covered in blood

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama