Menu

Turcja: Erdogan przedstawił planowany zasięg ofensywy w Syrii

Turcja: Erdogan przedstawił planowany zasięg ofensywy w Syrii
Mieszkańcy północnej Syrii z radością witają tureckich bojowników. (Fot. Getty Images)
Celem obecnej tureckiej ofensywy w Syrii jest opanowanie szerokiej na ok. 30 km syryjskiej strefy przygranicznej od miasta Ajn al-Arab (kurd. Kobane) na zachodzie po miasto Hasaka na wschodzie - oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.
Reklama

Erdogan przekazał, że przygraniczne miasto Ras al-Ajn we wschodniej części strefy znajduje się już pod turecką kontrolą, a siły tureckie i ich sojusznicy oblegają położone bardziej na zachód przygraniczne miasto Tel Abjad.

"Skupiliśmy się najpierw na 120-kilometrowym odcinku między Ras al-Ajn i Tel Abjad. W ten sposób rozdzielimy na dwie połowy wykorzystywany przez terrorystów 480-kilometrowy korytarz" - wyjaśnił prezydent.

"Potem przejmiemy kontrolę nad Hasaką po jednej stronie i Ajn al-Arab po drugiej i zakończymy całą operację. Wejdziemy (do Syrii) na głębokość około 30-35 km, zgodnie z przedstawioną przez nas wcześniej mapą strefy bezpieczeństwa" - dodał.

Ofensywa tureckich sił zbrojnych budzi międzynarodowy niepokój. (Fot. Getty Images)

Poinformował też, że w ciągu dotychczasowych działań zginęło dwóch tureckich żołnierzy i 16 syryjskich rebeliantów z ugrupowań wspieranych przez Turcję. Natomiast po drugiej stronie padło 440 bojowników kierowanych przez Kurdów Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), których główną część stanowi kurdyjska zbrojna milicja YPG.

Siły podlegające tureckiemu dowództwu kontrolują już 109 km kwadratowych terenu, w tym 17 wiosek wokół Tel Abjad i cztery wioski w pobliżu Ras al-Ajn - zaznaczył Erdogan.

Czytaj więcej:

Niemcy ostrzegają: "Europie grozi większy kryzys migracyjny niż w 2015 r."

MSZ: Polska zaniepokojona rozpoczęciem operacji tureckich sił zbrojnych w Syrii

Kibice domagają się wyrzucenia z klubu tureckiego zawodnika

  Komentarze
  • Hegemon
   14 października 2019, 19:36

   przyjechali po lupy, bez nich nie odjada-dogadywac sie nie ma o czym,bo nie po to przyjechali,tylko na plasterki!!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.08.2020
  GBP 4.867 złEUR 4.398 złUSD 3.714 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama