Turcja: Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi. UE, w tym Polska, wyślą ratowników
Potężne trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera – jedno z najsilniejszych trzęsień w regionie od ponad 100 lat – nawiedziło region Gaziantep w Turcji. Dotknęło również sąsiednią Syrię.
W odpowiedzi na prośbę Turcji o uruchomienie unijnego mechanizmu ochrony ludności, Unia Europejska zmobilizowała zespoły poszukiwawczo-ratownicze.
"Dziesięć zespołów poszukiwawczych i ratowniczych zostało szybko zmobilizowanych z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Polski i Rumunii, aby wspierać osoby udzielające pierwszej pomocy na miejscu. Włochy i Węgry również zaoferowały Turcji swoje ekipy ratunkowe. Unijne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego jest w bezpośrednim kontakcie z władzami w Turcji, aby w razie potrzeby koordynować dalsze wsparcie" - podała Komisja.
Unijne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego jest w bezpośrednim kontakcie z władzami w Turcji, aby w razie potrzeby koordynować dalsze wsparcie. Uruchomiono również unijny system satelitarny Copernicus, który pozwala na mapowanie sytuacji kryzysowych.
Komisja podała, że UE jest również gotowa wspierać osoby poszkodowane w Syrii za pośrednictwem swoich programów pomocy humanitarnej.
Tymczasem liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi oficjalnie wzrosła do 1 498 - poinformował prezydent Recep Tayyip Erdogan. Rannych z kolei jest 7 634 osób. Orhan Tatar, szef departamentu AFAD zajmującego się trzęsieniami ziemi przekazał mediom, że wstrząsy zniszczyły 2 834 budynki. Sprecyzował, że było 120 wstrząsów wtórnych.
Kataklizm dotknął również północno-zachodnią Syrię, w której zginęło, według najnowszego bilansu tamtejszego ministerstwa zdrowia, 810 osób, a 1 315 jest rannych.
Czytaj więcej:
Grecja: Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,1 st.
Do 668 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii