Menu

Trump w Irlandii: W kwestii Brexitu wszystko się ułoży

Trump w Irlandii: W kwestii Brexitu wszystko się ułoży
Trump: "Wiem jedno: Irlandia będzie we wspaniałej formie". (Fot. Getty Images)
Donald Trump, który wczoraj rozpoczął swoją pierwszą wizytę w Irlandii jako prezydent USA, podkreślił, że jest przekonany o tym, że dla Irlandii w kwestii Brexitu i granicy z Irlandią Płn. 'wszystko się ułoży'.
Reklama

Prezydent wraz z małżonką Melanią przybyli na lotnisko w Shannon w południowo-zachodniej Irlandii wczoraj po południu.

Przed spotkaniem z irlandzkim premierem Leo Varadkarem Trump oświadczył, że jest przekonany o tym, że w kwestii Brexitu i granicy między Irlandią a Irlandią Płn. "wszystko się ułoży". Sprawa "granicy będzie rozwiązana" - wskazał. "Wiem jedno: Irlandia będzie we wspaniałej formie. Nie uważam, że granica będzie problemem" - dodał.

Varadkar przekazał z kolei, że podczas spotkania wyraził zaniepokojenie Irlandczyków kwestiami związanymi z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE.

Trump przyleciał do Irlandii wraz z małżonką Melanią. (Fot. Getty Images)

Prezydent "powiedział podczas spotkania, że jest świadom tego, że kwestią sporną w negocjacjach, jedną z najtrudniejszych kwestii, jest sprawa irlandzkiej granicy i chce, by była ona (granica) otwarta oraz wierzy, że to może być zrealizowane" - oświadczył Varadkar na konferencji prasowej po rozmowach z Donaldem Trumpem.

W związku z wizytą amerykańskiego prezydenta przed ambasadą USA w Dublinie odbyła się demonstracja, na której zgromadziło się ok. 40 osób - donosi publiczny nadawca Rte. Około 100 osób demonstrowało także w pobliżu lotniska Shannon. AP podaje, że główna demonstracja w Dublinie jest zaplanowana na dzisiejsze popołudnie. Protestujący zapowiadają, że w powietrze będzie wypuszczony balon przedstawiający satyryczny wizerunek przywódcy USA jako rozzłoszczonego dziecka.

Para prezydencka odleciała z lotniska Shannon helikopterem do Doonbeg, gdzie znajduje się pole golfowe Trumpa.

Wczoraj prezydent Trump brał udział w obchodach 75. rocznicy lądowania wojsk alianckich w Normandii. Dziś rano Trump uda się do Francji, by również tam wziąć udział w obchodach rocznicy lądowania w Normandii i spotkać się z prezydentem Emmanuelem Macronem. Po południu wróci do Irlandii, gdzie zostanie do piątku.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości