Menu

Tony Blair: W dobie pandemii ludzie potrzebują "cyfrowego ID"

Tony Blair: W dobie pandemii ludzie potrzebują "cyfrowego ID"
Zdaniem Blaira, tylko technologia pozwoli światowym gospodarkom ponownie "stanąć na nogi". (Fot. Getty Images)
Ludzie na całym świecie będą potrzebowali wirtualnych dowodów tożsamości, zawierających informacje o ich stanie zdrowia. Tylko w ten sposób świat ruszy naprzód po pandemii - uważa były premier Wielkiej Brytanii (1997-2007), Tony Blair.
Reklama

Zdaniem Blaira, tylko wtedy, gdy ludzie będą w stanie łatwo wykazać, czy są pozbawieni koronawirusa, usługi - takie jak podróże zagraniczne - będą mogły zostać ponownie uruchomione. 

Przemawiając we wtorek podczas wirtualnej konferencji technologicznej CogX, były premier podkreśli, że system "cyfrowego ID" powinien działać równolegle z programami śledzenia, jak brytyjski Track and Trace, gdy gospodarka ponownie się otworzy.

Blair już wcześniej wzywał rząd do wprowadzenia programu masowych testów, w ramach którego większość populacji Wielkiej Brytanii zostanie sprawdzona pod kątem obecności koronawirusa. Jego zdaniem, to jedyny sposób na uniknięcie drugiego wybuchu epidemii.

"Możemy stworzyć wirtualny dowód tożsamości, który będzie dużo lepiej chroniony, dzięki czemu można poradzić sobie z wieloma kwestiami dotyczącymi ochrony danych osobowych, o które martwi się znaczna część społeczeństwa" - oświadczył Tony Blair.

Jak zaznaczył, "jest to naturalna ewolucja sposobu używania technologii w życiu codziennym. "Kryzys związany z koronawirusem to dodatkowy powód, aby to zrobić" - dodał.

"Mogę się mylić, ale kiedy patrzę ma sposób, w jaki otwierane są niektóre branże, jak przywracany jest transport międzynarodowy, to myślę, że jeżeli nie będzie się dało skutecznie zbadać, czy osoba jest zakażona, czy przeszła chorobę, czy może nie miała jeszcze kontaktu z osobami zakażonymi, to niemożliwy będzie powrót do normalności, np. w takich sektorach jak transport - stwierdził były premier.

"Nie wznowisz transportu międzynarodowego, jeżeli nie będziesz miał narzędzia do przetestowania, zdiagnozowania czy sprawdzenia historii chorób danej osoby" - podkreślił. "Zawsze istniała dobra okazja do wprowadzenia jakiejś formy cyfrowego identyfikatora, ale myślę, że dziś ta okazja jest lepsza niż kiedykolwiek" - zauważył.

Blair, przewidując gwałtowne pogorszenie koniunktury gospodarczej w wyniku pandemii, uważa, że świat potrzebuje wspólnej cyfrowej platformy, aby "stanąć na nogi".  Zarówno przed wybuchem Covid-19, jak i po nim Blair podkreślał, że technologia stanowi dla ludzkości transformację równą rewolucji przemysłowej sprzed ponad dwóch wieków.

Czytaj więcej:

Tony Blair: Reakcja rządu na epidemię opóźniona, ale koronawirus to wielkie wyzwanie

W UK rusza system wyłapywania kontaktów osób zakażonych koronawirusem

UK: System namierzania kontaktów wyłapał ponad 31 tys. narażonych na zakażenie

  Komentarze
  • Iwigilacja
   13 czerwca, 09:24

   tylko o to im chodzi , dzuma była i nie był potrzebny cyfrowy ID

  • Lucifer
   13 czerwca, 15:21

   Wygląda na to, że Tony dał się zaszczepić szczepianką Billa i nastąpił wstrząs anafilaktyczny.

  • Drakus
   14 czerwca, 01:44

   Należy zamontować każdemu czipa i system 5G będzie wszystkich kontrolował. Wykształcenie pracownika, historia pracy, stan zdrowia, konta i miejsce pobytu. Wszelkie dane będą zapisane w państwowej bazie danych, a my będziemy cyferkami. Tam nic się nie ukryje i wygląda interesująco. Ciekawe czy będzie potrzebne do tego referendum?. Bardzo powoli przekonują nas że to nasz wybór i dla naszego dobra. UK stać na czipa dla każdego. Technika idzie do przodu. My się śmiejemy, a to rewolucja przemysłowa, która może mieć plusy i minusy.

  • Kierowca tira
   14 czerwca, 14:29

   Naprawdę z tego kraju trzeba uciekać tu już jest dno i będzie tylko gorzej

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama