Menu

Tokio 2020: Wzmagają się spekulacje wokół osoby, która zapali znicz

Tokio 2020: Wzmagają się spekulacje wokół osoby, która zapali znicz
Na giełdzie nazwisk pojawiają się zarówno obecnie rywalizujący zawodnicy, jak i byłe gwiazdy. (Fot. Getty Images)
Na mniej niż rok przed rozpoczęciem letnich igrzysk w Tokio wzmagają się spekulacje wokół osoby, która zapali olimpijski znicz. Organizatorzy poinformowali, że nazwisko do samego końca nie będzie znane; nie ujawnią też sposobu, w jaki ta osoba zostanie wybrana.
Reklama

W przewidywaniach tendencje są dwie. Część twierdzi, że będzie to znany sportowiec, a inni, że wybór padnie na zwykłą osobę, ale o wielkim symbolicznym znaczeniu.

Ta druga opcja zwyciężyła w 1964 roku, kiedy stolica Japonii po raz pierwszy była gospodarzem igrzysk. Wówczas znicz zapalił 19-letni Yoshinori Sakai, który urodził się w Hiroszimie dokładnie w dzień zrzucenia na miasto przez Amerykanów bomby atomowej. Nie brakuje głosów, że premier Shinzo Abe chce, aby tym razem pokazano, jak kraj odbudował się po trzęsieniu ziemi i tsunami w 2011 roku, które wywołało katastrofę w elektrowni nuklearnej w Fukushimie.

Ogień olimpijski z Grecji zostanie przetransportowany do bazy powietrznej w Matsushimie, która również ucierpiała osiem lat temu. Sztafeta oficjalnie ruszy 26 marca z piłkarskiego centrum treningowego w Fukushimie. Łącznie ma w niej wziąć udział około 10 tysięcy osób.

Wśród tych, którzy na jej ostatnim odcinku widzą sportowca też nie ma jednomyślności. Na giełdzie nazwisk pojawiają się bowiem zarówno obecnie rywalizujący zawodnicy, jak i byłe gwiazdy: baseballowa legenda Ichiro Suzuki, wielokrotni złoci medaliści igrzysk - zapaśniczka Saori Yoshida, judoka Tadahiro Nomura, bądź pływak Kosuke Kitajima, czy mistrzyni olimpijska w maratonie z Sydney (2000) Naoko Takahashi.

Według japońskich mediów, z młodego pokolenia duże szanse mają baseballista Shohei Ohtani, co ma podkreślić powrót tej dyscypliny do olimpijskiego programu, a także łyżwiarz figurowy Yuzuru Hanyu - pierwszy po 66 latach przerwy solista, który zdobył złote medale na dwóch kolejnych igrzyskach (Soczi 2014, Pjongczang 2018).

Podkreśleniem tego, że japońskie społeczeństwo stało się bardziej różnorodne i otwarte na kobiety mógłby być wybór mającej haitańskie korzenie tenisistki Naomi Osaki lub golfistki Hinako Shibuno. 

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama