Menu

Tokio 2020: Roboty Toyoty pozwolą poczuć się jak gość igrzysk

Tokio 2020: Roboty Toyoty pozwolą poczuć się jak gość igrzysk
Toyota przygotowała na wydarzenie roboty spełniające różne funkcje. (Fot. Toyota)
Toyota na potrzeby przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio zaprojektowała roboty umożliwiające 'uczestnictwo wirtualne'. Użytkownik będzie mógł się poczuć, jakby był na trybunach czy przybić piątkę ze sportowcem - podała dzisiaj agencja Kyodo.
Reklama

Toyota przygotowała na wydarzenie roboty spełniające różne funkcje. Wśród nich znajdują się m.in. jednostki wyglądające jak maskotki wydarzenia, Miraitowa i Someity, robot humanoidalny T-HR3 i urządzenie do wizualnej komunikacji zdalnej T-TR1.

Japońska firma wskazała, że osoba która nie może fizycznie znaleźć się na trybunach będzie mogła uczestniczyć w oglądaniu igrzysk tak jak goście z biletami. Robotyczne maskotki potrafią rozpoznać, gdy sportowiec lub inny gość znajdzie się w polu widzenia i same zareagują różnymi ruchami rąk czy innymi gestami. Jednym z ich zadań ma być witanie ważnych gości, ale umożliwią też zdalne uczestnictwo fanom.

Jako przykład agencja Kyodo podała znajdujące się poza stadionem olimpijskim dziecko. Przez interakcję z robotem maskotką młody użytkownik może przekazać jej ruchy, które zostaną odwzorowane przez znajdującego się na miejscu humanoidalnego robota T-HR3. Dzięki temu możliwe jest np. podanie sportowcowi ręki, przybicie z nim piątki czy rozmowa przez zainstalowany głośnik z mikrofonem.

T-TR1 jest zaś mobilną platformą wyposażoną w ekran wielkości człowieka, kamerę z zakresem 360 st. i narzędzia dwustronnej komunikacji. Jednostka wyświetla obraz wirtualnego gościa bliski skali 1:1 i umożliwia rozmowę oraz oglądanie zawodów np. osobom z ograniczoną mobilnością. Pokazany został także robot asystent dla gości niepełnosprawnych ruchowo, mogący przynieść napoje lub posiłki zamówione z ekranu tableta czy pomóc podnieść przedmiot z ziemi albo wysokiego miejsca.

Innym zaprezentowanym przez Toyotę robotem jest mała jednostka autonomiczna FSR (ang. Field Support Robot). Podążając za pracownikiem obsługi będzie pomagał kadrze przy dyscyplinach polegających na rzutach, takich jak pchnięcie kulą, rzut oszczepem lub dyskiem. FSR ma skrócić czas potrzebny na zabranie przedmiotów z pola, a także sam przekaże je zawodnikom. Ma to przyśpieszyć przeprowadzanie zawodów i odciążyć pracowników.

W zeszłym tygodniu japońska firma poinformowała, że dostarczy ok. 200 elektrycznych pojazdów do obsługi olimpiady, które będą wozić uczestników, gości i obsługę wydarzenia. Accessible People Mover może zabrać na pokład sześć osób i jest przystosowany dla osób na wózkach inwalidzkich, kobiet w ciąży czy małych dzieci. Rozwija maksymalną prędkość 19 km/h.

Toyota chce także dostarczyć 3 tys. bezemisyjnych samochodów osobowych w tym model e-Palette, który wyposażony będzie w technologię autonomicznej jazdy. Poza nim producent zapewni wodorowego Miraia i autobus z ogniwami paliwowymi Sora.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.07.2020
  GBP 4.950 złEUR 4.471 złUSD 3.969 złCHF 4.203 zł

  Sport


  Sport

  Reklama