Menu

Tokio 2020: Praca z domu ma pomóc uniknąć chaosu komunikacyjnego

Tokio 2020: Praca z domu ma pomóc uniknąć chaosu komunikacyjnego
Liczba pasażerów komunikacji miejskiej wzrośnie w czasie igrzysk o 10 proc. (Fot. Getty Images)
Praca zdalna mieszkańców Tokio to jeden ze sposób zaproponowanych przez władze miasta w celu uniknięcia chaosu komunikacyjnego podczas przyszłorocznych igrzysk. Mieszkańcy stolicy Japonii mają jednak jak na razie trudność z przestawieniem się na taki model.
Reklama

Już od dawna w Tokio w godzinach szczytu normą są opóźnienia komunikacji miejskiej. Cała metropolia liczy kilkadziesiąt milionów mieszkańców.

"Szacujemy, że przy okazji igrzysk rozpoczynających się 24 lipca 2020 r. miasto odwiedzi dodatkowo łącznie ponad 10 mln osób, średnio 920 tysięcy dziennie" - ostrzega Kasumi Yamasaki, szefowa działu odpowiadającego w tamtejszym magistracie za transport podczas olimpijskich zmagań.

Zapowiadane jest zwiększenie liczby kursów kolejki miejskiej i metra, ale Yamasaki zaznaczyła, że między godz. 7:00 i 9:00 rano już jeżdżą one z maksymalną częstotliwością.

Eksperci oceniają, że liczba pasażerów komunikacji miejskiej wzrośnie w czasie igrzysk o 10 proc., a liczba samochodów na drogach o 20 proc., co jeszcze bardziej zwiększy opóźnienia i spowoduje jeszcze większe korki. "Jeśli nie podejmiemy zdecydowanych kroków, to pojawi się ryzyko ogromnych utrudnień i wypadków" - zaznaczył profesor Azuma Taguchi z Uniwersytetu Chuo.

Letnie igrzyska olimpijskie w Tokio rozpoczynają się 24 lipca 2020 r. (Fot. Getty Images)

Jako ratunek wskazano przekonanie mieszkańców, by pracowali w domach lub przynajmniej unikali godzin szczytu. Rezygnacja z przychodzenia do biura nie jest jednak łatwym do wcielenia zwyczajem w Japonii. Władze stolicy tego kraju już kilka lat temu wprowadziły dekret, ustanawiając okres od 22 lipca do 6 września (termin odpowiadający igrzyskom i późniejszej rywalizacji paraolimpijskiej) "dniami pracy zdalnej". Urzędy i prawie 3 000 prywatnych firm - w tym np. Toyota - biorą udział w tej akcji, ale jak na razie trudno mówić o sukcesie.

"Nie wszystkie obowiązki można wykonać w domu. Poza tym jest wiele innych przeszkód. Firmy mają obawy dotyczące bezpieczeństwa poufnych informacji przy zdalnym komunikowaniu się za pośrednictwem komputerów i trudności związanych z kontrolą warunków pracy. Poza tym nasza kultura korporacyjna podkreśla znaczenie komunikacji wizualnej" - wyliczała Kanako Nakayama, która zajmuje się telepracą w japońskim ministerstwie spraw wewnętrznych.

Zdaniem ekspertów, badania wykazują, że praca zdalna wcale nie jest mniej efektywna niż ta wykonana w biurze, a nawet wręcz przeciwnie. Wraz z przedstawicielami rządu Kraju Kwitnącej Wiśni mają nadzieję, że rozwiązania wprowadzane z myślą o igrzyskach w tym zakresie będą służyły krajowi także w przyszłości.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Reklama