Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Theresa May pod presją. "Niech premier powie, kiedy ustąpi"

Theresa May pod presją. "Niech premier powie, kiedy ustąpi"
Porozumienie, które May osiągnęła z UE, jest "gorsze niż pozostanie we Wspólnocie". (Fot. Getty Images)
Brytyjska premier Theresa May ma spotkać się ze starszymi konserwatywnymi posłami, którzy domagają się, aby podałą konkretną datę odejścia z Downing Street - informuje BBC.
Reklama

Premier, która jest pod rosnącą presją ze strony parlamentarzystów własnej partii, ma spotkać się z przewodniczącym Komitetu 1922, aby przedyskutować swoją przyszłość - podaje BBC. Wcześniej media spekulowały, że do takiego spotkania miało dojść już wczoraj.

W grudniu ub. roku szefowa brytyjskiego rządu obroniła się przed wnioskiem o udzielenie jej wotum nieufności jako przewodniczącej Partii Konserwatywnej. To z kolei oznacza, że przez kolejny rok, czyli do grudnia 2019 r., nikt w jej partii nie może rzucić jej kolejnego wyzwania. 

May zapowiedziała pod koniec marca, że ustąpi ze stanowiska, pod warunkiem, że posłowie zagłosują za jej umową ws. Brexitu. Tymczasem Izba Gmin już trzykrotnie odrzuciła projekt porozumienia wypracowany przez premier z liderami UE

Do kolejnego głosowania Izby Gmin nad wyjściem Wielkiej Brytanii z UE dojdzie w pierwszym tygodniu czerwca. (Fot. Getty Images)

Do kolejnego głosowania nad wyjściem Wielkiej Brytanii z UE dojdzie w pierwszym tygodniu czerwca.  Brytyjskie media spekulują, że torysi będą naciskać, aby szefowa rządu podała konkretny termin odejścia ze stanowiska - niezależnie od tego, czy brytyjski parlament poprze umowę ws. Brexitu, czy nie.

Eurosceptyczny poseł Peter Bone przekazał list w imieniu torysów, w którym zaznaczono, posłowie Partii Konserwatywnej stracili zaufanie do premier i chcą, aby zrezygnowała ze stanowiska przed wyborami europejskimi 23 maja. Ich zdaniem, porozumienie, które May osiągnęła z UE, jest "gorsze niż pozostanie we Wspólnocie".

Z kolei były szef sztabu May, Nick Timothy, w swoim felietonie w "The Telegraph" napisał: "Theresa May powinna wypełniać swój obowiązek i stać z boku, aby uniknąć narodowego upokorzenia i uratować Partię Konserwatywną".

Według najnowszego sondażu YouGov, faworytem do zwycięstwa w wyborach jest eurosceptyczna Partia Brexitu Nigela Farage'a, która może liczyć nawet na 34 proc. głosów. Na kolejnych miejscach znalazły się: Partia Pracy (16 proc.), Liberalni Demokraci (15 proc.) i Partia Zielonych (11 proc). Rządząca Partia Konserwatywna była dopiero piąta z zaledwie 10 proc. poparcia.

 

  Komentarze


  • Drakus
   17 maja, 09:21

   Powinna zrezygnować natychmiast. Jeżeli posłowie mówią jej że stracili zaufanie do premier, że jej porozumienie jest gorsze od pozostania w UE. Izba Gmin już trzy razy odrzuciła jej projekt porozumienia. W Jej polityce nie zmieniło się nic co miałoby nagle zmienić ich decyzje. Rozumie że nic już nie ugra więc może taki jest jej cel, aby trzymać taką sytuację jak najdłużej bo Brytyjczycy na pewno mieli wszystko przeliczone. Jeżeli nie ustąpiła to musi mieć w tym ważny powód bo na złość rodakom by chyba tego nie robiła. Nie uważajcie ich za gorszych bo jak na razie to my przyjechaliśmy do nich.

  • Do Drakus
   17 maja, 10:51

   Rezygnacja ze stanowiska oznacza wyprowadzke z Downing Street, wygodnie blisko do pracy i bezplatnie. Kazdy miesiac w ktorym jest na stanowisku oznacza kolejny miesiac darnowego mieszkania w luksusach. Zobacz sobie ile sie placi miesiecznie za wynajem nieruchomosci w tamtych okolicach to znajdziesz odpowiedz na swoje pytanie. Dodatkowo pensja premier z wszyskimi dodatkami znaczaco rozni sie od tej ktora dostanie pozniej wiec ciagnie ile moze bo mysli o sobie i swietnie sobie radzi co miesiac stara sie wyciagnac ile sie da zanim ja zmusza do odejscia. A ze sie kompromituje? Coz...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2019
  GBP 4.722 złEUR 4.249 złUSD 3.800 złCHF 3.859 zł

  Sport


  Reklama