Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Theresa May: Żałuję swojej reakcji po pożarze Grenfell Tower

Theresa May: Żałuję swojej reakcji po pożarze Grenfell Tower
Theresa May przeprosiła za reakcję rządu. (Fot. Getty Images)
Brytyjska premier Theresa May przeprosiła na łamach londyńskiej popołudniówki 'Evening Standard' za niewłaściwą reakcję rządu po ubiegłorocznym pożarze bloku mieszkalnego Grenfell Tower, w którym zginęły 72 osoby.
Reklama

W artykule, który ukazał się przed jutrzejszą rocznicą pożaru, najpoważniejszego w powojennej historii kraju, May przyznała, że "początkowa odpowiedź rządu nie była wystarczająco dobra". Przeprosiła też, że podczas pierwszej wizyty na miejscu zdarzenia nie spotkała się z osobami, które uratowały się z wieżowca.

"Mieszkańcy Grenfell Tower potrzebowali wówczas poczucia, że władze uznają i rozumieją ich rozpacz. Zawsze już będę żałowała, że nie spotkałam się z nimi tamtego dnia, co mogło stworzyć wrażenie, że mnie to nie obchodzi. Tak nigdy nie było" - zapewniła.

Szefowa rządu podkreśliła, że w ostatnim roku dokonano "realnego postępu" w udzielaniu pomocy poszkodowanym rodzinom oraz w niezależnym śledztwie dotyczącym przyczyn pożaru. Jak przyznała, znajdowanie nowych mieszkań dla poszkodowanych osób trwało "zbyt długo", ale lokatorzy 198 z 203 mieszkań otrzymali już klucze do nowego - tymczasowego lub stałego - domu.

Rząd wydał ponad 46 mln funtów na bezpośrednią akcję ratunkową i poszukiwawczą oraz kolejne 34 mln na długoterminowe prace na miejscu zdarzenia. Oprócz tego 25 mln funtów zebrano w formie darowizn i niemal w całości przekazano poszkodowanym.

Brytyjska premier zapowiedziała, że w rocznicę pożaru wiele budynków w całym kraju, w tym ruiny wieżowca i jej kancelaria na 10 Downing Street, zostaną podświetlone na zielono w hołdzie ofiarom pożaru. W ramach tej akcji dzieci ze szkół w pobliżu Grenfell Tower zasadzą w ogrodzie na Downing Street dwie kamelie - kwiaty, które rozkwitają zimą, "wnosząc życie i kolor w najciemniejszy czas w roku".

"Widoczne z sali obrad rządu, będą stale przypominały nam o tych, których straciliśmy w tej najciemniejszej z nocy dwanaście miesięcy temu. Pożar Grenfell jest tragedią, do której nigdy nie powinno było dojść, i jestem zdeterminowana, abyśmy nigdy o tym nie zapomnieli" - dodała.

Prace komisji śledczej ds. pożaru Grenfell Tower rozpoczęły się w maju. Przez pierwszy tydzień mieszkańcy 24-piętrowego wieżowca opowiadali o swoich doświadczeniach tragicznej nocy z 13 na 14 czerwca ub.r. Obecnie śledczy pod przewodnictwem byłego sędziego sądu apelacyjnego Martina Moore-Bicka próbują ustalić stan faktyczny i przebieg podejmowanych decyzji - nie tylko podczas feralnej nocy, ale także w ramach zarządzania tym budynkiem, jego remontu i przygotowań procedur przeciwpożarowych.

Równolegle prowadzone jest śledztwo kryminalne, dotyczące możliwości postawienia zarzutów osobom lub organizacjom związanym z zarządzaniem budynkiem.

Tragedia w Grenfell Tower wciąż budzi emocje. (Fot. Getty Images)

 

  Komentarze


  • Kik
   12 czerwca, 20:16

   Najlepiej niech podświetla na różowo, bo zaraz się okaże ze ..,,,

  • Koko
   13 czerwca, 07:24

   Tereska ma w dupie plebs liczy się jej wizja i brexit ,a po za tym co ona dobrego zrobiła dla swoich obywateli .dla mnie to taka zakomplexiona baba .

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2018
  GBP 4.795 złEUR 4.310 złUSD 3.737 złCHF 3.785 zł

  Sport


  Reklama