Menu

"The Times": Johnson zrezygnował z groźby Brexitu bez umowy

"The Times": Johnson zrezygnował z groźby Brexitu bez umowy
Boris Johnson zmaga się z dużą presją czasu i próbuje dotrzeć do nowych wyborców. (Fot. Getty Images)
Brytyjski premier Boris Johnson zrezygnował z umieszczenia groźby Brexitu bez umowy w programie Partii Konserwatywnej na zaplanowane na 12 grudnia wybory, co ma przyciągnąć do torysów centrowych wyborców - poinformował dziś dziennik 'The Times'.
Reklama

Według gazety, manifest wyborczy premiera skoncentruje się na "natychmiastowym załatwieniu Brexitu" poprzez przeforsowanie w Izbie Gmin "fantastycznego" porozumienia z UE, jak tylko posłowie wrócą do pracy. Podejście to kontrastuje z wcześniejszą obietnicą Johnsona, że 31 października Wielka Brytania opuści Wspólnotę z umową lub bez niej.

Jak ocenia "The Times", konserwatyści wierzą, że zawarte przez Johnsona porozumienie z UE może przyciągnąć do nich część wyborców Liberalnych Demokratów, którzy mają poważne obawy co do skutków ewentualnego drugiego referendum w sprawie Brexitu.

Nicky Morgan, ustępująca minister kultury, w wypowiedzi dla "Timesa" wskazała wprost: "Jeśli zagłosujecie w tych wyborach na konserwatystów, zagłosujecie za wyjściem z tym porozumieniem; wyjście bez porozumienia zostało faktycznie zdjęte ze stołu".

Laburzyści mają dużą szansę na zwycięstwo. (Fot. Getty Images)

"The Times" ujawnia również inne szczegóły programu wyborczego konserwatystów, który zostanie przedstawiony prawdopodobnie dopiero za dwa tygodnie. Według gazety, nie będzie w nim zobowiązania do przestrzegania reguły budżetowej, zgodnie z którą deficyt nie może przekraczać 2 proc. PKB. Da to ministrowi finansów Sajidowi Javidowi dość dużą elastyczność w kwestii wydawania środków z budżetu.

W programie ma się znaleźć także zobowiązanie do zamrożenia akcyzy na paliwo, utrzymania darmowej opieki przedszkolnej dla trzy- i czterolatków, podniesienia z 50 do 80 tys. funtów progu dochodowego, od którego obowiązuje najwyższa, 40-procentowa stawka podatkowa, a także obietnica zatrudnienia dodatkowych 25 tys. policjantów. Program wyborczy ma kłaść duży nacisk na prawo i porządek, a minister spraw wewnętrznych Priti Patel ma być jedną z kluczowych postaci w kampanii wyborczej.

Według źródeł "The Times", manifest wyborczy konserwatystów ma być krótszy i bardziej przejrzysty niż w 2017 r., kiedy jego zawisłość przyczyniła się do słabego wyniku kierowanej wówczas przez Theresę May partii. Motywem przewodnim ma być teraz zmniejszenie kosztów utrzymania.

Czytaj więcej:

Brexit: Ponad 400 tys. osób podpisało list z żądaniem nowego referendum

Johnson i Corbyn rozpoczęli kampanię wyborczą

Johnson odrzuca możliwość zawarcia paktu wyborczego z Brexit Party

  Komentarze
  • Pancio
   3 listopada 2019, 08:32

   Szkoda

  • Trex
   3 listopada 2019, 09:33

   Dupek zmądrzał ?....nie sądzę, brytol znów uprawia politykę blefu. Od 400 lat, od kiedy okradanie świata i podkupywanie rządów innych państw im się udawało, myślą iż będzie im się udawało. Czasy kolonializmu się skończyły. Świat pamięta co wyprawialiście w Indiach, ameryce południowej i środkowej czy afryce. Pamiętamy obozy koncentracyjne w Kenii, katorżnicze prace w kopalniach Boliwii.....można by tego wymieniać. Dziś mienicie się blaskiem demokracji, ale wiemy, że demokracja to oszustwo, zwłaszcza w waszym wykonaniu.

  • Kris
   3 listopada 2019, 10:21

   Boris.Ty już leżysz w tym rowie bo jakoś Cię nie widać??. Lepiej dla wszystkich jak se dłużej tam poleżysz he he.

  • Przemko
   3 listopada 2019, 10:43

   laburzysci nie maja ZADNYCH SZANS na zwyciestwo, b-londynku. wygraja pseudo-konserwatysci i lib-demy.

  • Xxx
   3 listopada 2019, 13:10

   Znowu Anglicy udowodnili ze ich słowa są gowno warte dziś już jest 2/11/19 to co wy tu jeszcze robią 31 miało być wyjście z umowa czy bez

  • Bolek
   3 listopada 2019, 13:27

   Trex, z ust mi to wyjąłeś

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości