Menu

"The Lancet": Nie ma potrzeby podawania trzeciej dawki szczepionki na Covid-19

"The Lancet": Nie ma potrzeby podawania trzeciej dawki szczepionki na Covid-19
Zdaniem naukowców, "zwiększona liczba dawek dla ogólnej populacji nie jest odpowiednia na tym etapie pandemii". (Fot. Getty Images)
Obecne szczepionki przeciwko Covid-19 są wystarczająco efektywne w zapobieganiu ostremu przebiegowi choroby. Nie ma teraz potrzeby na wprowadzanie trzecich dawek - wynika z raportu opublikowanego przez magazyn medyczny 'The Lancet'.
Reklama
Reklama

Raport "The Lancet" wykazał, że nawet przy zagrożeniu, jakim jest Delta, "zwiększona liczba dawek dla ogólnej populacji nie jest odpowiednia na tym etapie pandemii".

Autorzy zwrócili uwagę, że szczepionki przeciwko Covid-19 skutecznie zapobiegają ciężkiemu przebiegowi choroby - także przy zakażeniu Deltą. Nie są jednak na tyle efektywne, żeby gwarantować, że nie będzie żadnych objawów.

"Dostępne obecnie badania nie zapewniają wiarygodnych dowodów na to, że spada ochrona przed ostrym przebiegiem choroby, a to przecież jest celem szczepień" - przekazała autorka raportu Ana-Maria Henao-Restrepo z WHO. "Jeśli szczepionki będą dystrybuowane tam, gdzie mogą uczynić najwięcej dobrego, to zahamują dalszą ewolucję wariantów i przyspieszą koniec pandemii" - dodała.

W biedniejszych krajach miliony osób wciąż nie otrzymały nawet jednej dawki preparatu przeciw Covid-19. (Fot. Phill Magakoe/AFP via Getty Images)

Z badania opublikowanego przez "The Lancet" wynika, że obecnie istniejące warianty koronawirusa nie rozwinęły się na tyle, by stać się odpornymi na odpowiedź immunologiczną organizmów osób szczepionych dostępnymi szczepionkami.

Część krajów rozpoczęła oferowanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta, a Izreal zapowiedział, że zaczyna logistyczne przygotowania do podania czwartej dawki.

Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała do powstrzymania się od takich działań co najmniej do końca obecnego roku. Tedros Adhanom Ghebreyesus uzasadnił, że może to pogłębić niedobory szczepionki w biedniejszych krajach, gdzie miliony osób wciąż nie otrzymały nawet jednej dawki. 

Czytaj więcej:

UK: Trzecia dawka szczepionki a dawka przypominająca - kto ma je dostać?

Czy będzie trzecia dawka szczepionki Pfizera?

AstraZeneca: Powszechny program dodatkowych szczepień może nie być potrzebny

Naukowcy pytają zaszczepionych Polaków o podejście do trzeciej dawki

Izrael przygotowuje szczepionki na czwartą dawkę

Tylko nieco ponad 1 proc. zmarłych na Covid-19 było w pełni zaszczepionych

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   14 września, 16:31

   Nie trzeba bo juz sa efekty tego co sie dzieje
   Kobieta sa bezpłodne
   Ta sama gra zagrał pan Gates w Afryce
   Wielka to mi to szczepionka na malarie, a późnej kobiety były bezpłodne

  • Kamil
   14 września, 18:10

   ciekawe ze raport nie mowi nic o artykule z tej samej gazety ze skutecznosc tego specyfiku to gora 1%, znaczy sie ze to wystarcza , czyli lekarz mial racje ze skutecznosc jest podobna do mycia rak , a nawet wychodzi ze mniejsza

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2021
  GBP 5.3827 złEUR 4.6154 złUSD 3.9337 złCHF 4.2489 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama