Menu

"The Guardian" o kontrowersyjnym pomniku Jana Pawła II w Warszawie

"The Guardian" o kontrowersyjnym pomniku Jana Pawła II w Warszawie
Instalacja nie wszystkim przypadła do gustu. (Fot. Getty Images)
Nowa rzeźba Jana Pawła II stanęła wczoraj przed Muzeum Narodowym w Warszawie. Instalacja 'Zatrute źródło', która już wywołała spore kontrowersje, ma być odpowiedzią na głośną rzeźbę Maurizia Cattelana przedstawiającą papieża przygniecionego meteorytem - odnotowuje brytyjski dziennik 'The Guardian'.
Reklama

Instalacja Jerzego Kaliny "Zatrute źródło", przedstawiająca naturalnej wielkości Jana Pawła II unoszącego nad głową kamień, stanęła na dziedzińcu przed gmachem głównym Muzeum Narodowego w Warszawie.

Praca ma uczcić 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Nawiązuje też do słynnej pracy Maurizio Cattelana, którą w 2001 r. wystawiono w Zachęcie. Wystawa zakończyła się skandalem, zniszczeniem rzeźby i dymisją ówczesnej dyrektor Andy Rottenberg. 

"W ujęciu Jerzego Kaliny Jan Paweł II nie jest bezsilnym, starym człowiekiem przygniecionym meteorytem, lecz tytanem o nadludzkiej sile" - można przeczytać na stronie internetowej Muzeum Narodowego.

"Zaproponowane ujęcie postaci pozwala podjąć wiele wątków interpretacji. Sam artysta postrzega papieża jako człowieka, który odegrał decydującą rolę w najnowszej historii Polski i Europy, rozpoczął proces przemian historycznych, społecznych i duchowych" - dodano.

Nowa rzeźba papieża Jana Pawła II nie wszystkim przypadła do gustu. Internauci skomentowali sprawę na swój sposób - memami.

Instalacja wywołała też krytykę ze strony komentatorów sztuki, którzy twierdzą, że rzeźba odzwierciedla ultrakatolickie poglądy populistycznego polskiego rządu.

"The Guardian" wskazuje, że chociaż Jan Paweł II nadal jest powszechnie szanowany w Polsce za rolę, jaką odegrał w inspirowaniu ruchu antykomunistycznego, to jego sposób radzenia sobie ze skandalami związanymi z wykorzystywaniem seksualnym w Kościele katolickim jest dyskusyjny.

Czytaj więcej:

Ambasador RP w Londynie o znaczeniu przesłania Jana Pawła II w czasie epidemii

"La Repubblica" zamieściła apel grupy polskich wiernych ws. pedofilii w Kościele

Papież: Ubóstwo i brak pracy będą największymi problemami po pandemii

Watykan: Stan zdrowia Benedykta XVI nie budzi szczególnego zaniepokojenia

Papież: "Gadulstwo jest brzydszą zarazą niż Covid"

Z włoskiej katedry skradziono relikwię krwi św. Jana Pawła

  Komentarze
  • PapcioChmiel
   25 września, 16:43

   Heheheheheheh:))))

  • Ultravox2010
   25 września, 19:53

   Bardzo ladna rzezba i ekspresja,i nie wiem o co chodzi.Chyba o to,ze mlodzi nie pamietaja Jana Pawla II i nie wiedza jakim ciezarem byla komuna w Polsce dla niego.Gdyby Karol Wojtyla zyl dzisiaj i zobaczyl obecna PiSowska Polske to powiedzialby powtornie "Niech zstapi duch Twoj i odnowi oblicze tej ziemii-tej ziemii".Wskazowka dla najmlodszych-chodzi o Polske.

  • I co cie
   26 września, 07:57

   tak bawi przyszly zaszczepiencu w maseczce

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 23.10.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.577 złUSD 3.866 złCHF 4.273 zł

  Sport


  Sport

  Reklama