Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Tesco zmniejszyło pojemność sprzedawanych słoików z majonezem Hellmann's

Tesco zmniejszyło pojemność sprzedawanych słoików z majonezem Hellmann's
Praktyka polegająca na zmniejszaniu rozmiarów produktów, którą zastosowało Tesco staje się popularna w czasach, kiedy dramatycznie rosną koszty. (Fot. TOLGA AKMEN/AFP via Getty Images)
Majonez Hellmann's jest kolejnym produktem, który stał się ofiarą zjawiska tzw. shrinkflacji - ocenił dziennik 'The Telegraph'.
Reklama
Reklama

Tesco wycofało ze sprzedaży majonez tej popularnej marki o wadze 800 g i zastąpiło go słoikami zawierającymi 600 g produktu. Słoik 600-gramowy kosztuje 3,75 funta, podczas gdy te większe opakowania, które zostały właśnie wycofane ze sklepów, kosztowały 4,30 funta. Zmiana ta oznacza, że Tesco doliczyło dodatkowe 9 pensów za każde 100 g majonezu.

Praktyka polegająca na zmniejszaniu rozmiarów produktów, znana jako "shrinkflacja" (ang. shrinkflation - shrink (kurczyć) oraz inflation (inflacja) - przyp. red.), staje się coraz bardziej popularna, ponieważ wiele firm boryka się z rosnącymi kosztami produkcji - począwszy od składników, a skończywszy na energii i sile roboczej.

Wśród niedawnych przykładów takich praktyk można wskazać markę Mini Cheddars, która w ubiegłym roku zmniejszyła rozmiar swoich ciasteczek, a także markę Magnum Ice Cream, która w marcu zmniejszyła rozmiar niektórych opakowań swoich produktów o jedną czwartą.

Wiele marek posłużyło się "shrinkflacją" jako sposobem na utrzymanie cen na tym samym poziomie, nawet przy rosnących kosztach.

Połączenie zmniejszających się pojemności produktów, jak i rosnących cen w przypadku Hellmann's, nastąpiło po tym jak szczególnie mocno zdrożały składniki, z których powstaje majonez. Zgodnie z danymi Krajowego Biura Statystycznego (ONS), cena oliwy wzrosła o 50 proc. w ciągu ostatniego roku, podczas gdy cena jaj wzrosła o 32 proc.

Mimo że Tesco wycofało ze sprzedaży słoiki z majonezem Hellmann's o pojemności 800 g, są one nadal dostępne w tym rozmiarze w innych sklepach.

Informacja o wprowadzeniu nowych cen majonezu pojawia się w momencie, gdy zarówno supermarkety, jak i producenci żywności spotykają się z ostrą krytyką z powodu zbyt wysokich cen artykułów spożywczych.

Lider Liberalnych Demokratów, Ed Davey, wezwał do zbadania, czy supermarkety czerpią nadmierne zyski w związku z zarzutami "o ich chciwość". Krytycy twierdzą, że sprzedawcy i producenci żywności nieuczciwie podnoszą ceny, aby zwiększyć swoje zyski, czemu branża jednak zaprzecza.

Alan Jope, dyrektor generalny firmy Unilever, która jest właścicielem Hellmann's, stanowczo zdementował te doniesienia. Unilever poinformował, że tylko w pierwszej połowie tego roku jego koszty wzrosną o 1,5 mld euro. Z kolei Tesco odmówiło komentarza w tej sprawie.

Czytaj więcej:

Sainsbury's poszedł w ślady Tesco i obniżył ceny mleka

Inflacja żywności w UK znów wysoka. Ceny sera podskoczyły o 80 proc.

Supermarkety na Wyspach obniżają ceny chleba i masła

UK: Szef Tesco zarobił 200 razy więcej niż przeciętny pracownik

Morrisons znacząco obniża ceny podstawowych produktów. "Początek deflacji"

Który supermarket najbardziej podniósł ceny w kwietniu? 

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.09.2023
  GBP 5.3464 złEUR 4.6356 złUSD 4.3697 złCHF 4.8030 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama