Menu

Tereny wokół Grenfell Tower "są skażone toksynami"

Tereny wokół Grenfell Tower "są skażone toksynami"
Public Health England monitoruje jakość powietrza wokół wieży i konsekwentnie twierdzi, że nie znaleziono nic niepokojącego. (Fot. Getty Images)
W glebie wokół Grenfell Tower znaleziono ogromne stężenia potencjalnie rakotwórczych toksyn - twierdzi czołowa ekspert od toksykologii, cytowana przez 'The Guardian'.
Reklama

Z badania prof. Anny Stec z University of Central Lancashire wynika, że toksyny mogą mieć poważne długoterminowe konsekwencje zdrowotne dla tysięcy ludzi, którzy mieszkają i pracują w pobliżu miejsca wielkiej katastrofy.

Naukowiec pobrała dużą liczbę próbek gleby z lokalizacji położonych w odległości jednej mili od Grenfell Tower i odkryła w nich wysokie poziomy cyjanowodoru. "Moje dane wskazują na wiele toksyn, które nie zostały jeszcze zmierzone przez Public Health England (PHE), a która badała już jakość powietrza" - wskazuje Stec w rozmowie z "The Guardian".

"Istnieje wiele substancji toksycznych, które należy zmierzyć. Należy podkreślić, że praca nie została jeszcze zakończona i nadal musimy przeprowadzić wiele analiz, zanim będziemy całkowicie pewni, że nie ma czego się obawiać" - dodaje.

Rzecznik PHE poinformował, że organizacja rozmawiała już telefonicznie z profesor, ale nie widziała żadnych danych. Public Health England monitoruje jakość powietrza wokół wieży i konsekwentnie twierdzi, że nie znalazła nic niepokojącego.

Tragicznej nocy z 13 na 14 czerwca ub.r. w pożarze 24-piętrowego wieżowca zginęły 72 osoby. Pożar Grenfell Tower był najpoważniejszym incydentem dotyczącym domu mieszkalnego w powojennej historii Wielkiej Brytanii i wzbudził publiczną dyskusję na temat standardu mieszkalnictwa socjalnego w kraju.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 02.06.2020
  GBP 4.933 złEUR 4.390 złUSD 3.930 złCHF 4.102 zł

  Sport


  Sport

  Reklama