Menu

Te akta brytyjskiego rządu mogą nigdy nie zostać odtajnione

Te akta brytyjskiego rządu mogą nigdy nie zostać odtajnione
Brytyjski rząd nie zamierza odtajniać niektórych dokumentów, które teoretycznie i zgodnie z prawem powinny być udostępniane do wiadomości publicznej... (Fot. Getty Images)
Ministerstwo Obrony ujawniło swój plan cenzurowania rządowych dokumentów. Specjalny 'przewodnik' dla urzędników decydujących, które akta mogą zostać udostępnione do wiadomości publicznej, ma 144 strony i obejmuje wskazówki utajniania m.in. niektórych informacji na temat rodziny królewskiej czy UFO.

Akta sklasyfikowane jako ściśle tajne są przechowywane w poufnym archiwum Ministerstwa Obrony, którego lokalizacja jest także tajna, podczas gdy około 20 milionów rutynowych dokumentów jest przechowywanych w Swadlincote w Derbyshire.

Jak tłumaczy dziennik "The Guardian", na mocy ustawy o dokumentach publicznych, dokumenty rządowe o znaczeniu historycznym powinny zostać udostępnione do publicznej wiadomości po 20 latach.

Istnieje jednak wiele powodów, dla których może się to nie zdarzyć, i mogą one nigdy nie zostać przeniesione do Archiwum Narodowego w Kew, ani udostępnione do użytku historykom, dziennikarzom i innym badaczom.

W 144-stronicowym przewodniku dla urzędników państwowych napisano, że akta dotyczące rekrutacji żołnierzy Gurkhów z Nepalu i wszelkie informacje o arabskich rodzinach rządzących w Zatoce Perskiej są "wrażliwe". Także raporty o UFO powinny zostać na swoim miejscu, pomimo faktu, że Ministerstwo Obrony zamknęło swoje biuro ds. UFO w 2009 r.

Brytyjskie akta na temat UFO raczej nie ujrzą szybko światła dziennego...
(Fot. Getty Images)

W części poświęconej monarchii przewodnik stwierdza, że ​​zapisy dotyczące ustaleń finansowych i innych spraw osobistych dotyczących rodziny królewskiej powinny być zawsze kierowane do weryfikacji przez państwowych recenzentów ds. wrażliwości dokumentów. 

Mogą one wymagać dłuższego czasu utajnienia, wraz z informacjami dotyczącymi "jakichkolwiek działań lub komunikacji członka rodziny królewskiej, które mogą być uznane za niezgodne z konstytucją, np. wyrażanie lub wskazywanie osobistych poglądów, które krytykują lub są sprzeczne z polityką rządu".

Stwierdzono ponadto, że inne formy korespondencji między rządem a rodziną królewską mogą nie nadawać się do ujawnienia, w tym "błahe" sprawy, które mogą nie spełniać kryterium interesu publicznego.

Informacje na temat tego przewodnika ujawnił pisarz Andrew Lownie, który spędził ostatnie cztery lata na badaniu biografii księcia Andrzeja i bezskutecznie próbował uzyskać zapisy jego oficjalnych obowiązków i zagranicznych wizyt jako wysłannika ds. handlu i inwestycji rządu Wielkiej Brytanii.

Chociaż w wytycznych dla urzędników napisano, że zapisy królewskich wizyt powinny być normalnie przechowywane i udostępniane, Lownie napotkał na opór. Zarówno Ministerstwo Sopraw Zagranicznych, jak Ministerstwo Handlu i Biznesu twierdzą, że nie mają żadnych zapisów dotyczących wielu zagranicznych podróży księcia Yorku, podczas których rzekomo łączył on swoją oficjalną rolę z prywatnymi spotkaniami ze swoimi przyjaciółmi.

Książę Yorku Andrzej także jest chroniony przez urzędników państwowych.
(Fot. JUSTIN TALLIS/AFP via Getty Images)

Pisarz stwierdził, że przewodnik ten to podręcznik dla "tajnego państwa". "Daje nam wgląd w to, jak nasza historia jest tłumiona" — dodał.

Z kolei Tim Tate - pisarz, który od 2019 r. próbuje uzyskać akta gabinetu ministrów dotyczące kryzysu w rządzie w związku z publikacją w 1987 r. książki "Spycatcher" - zakazanej autobiografii byłego oficera MI5 Petera Wrighta - ocenił, że odmowa ujawnienia dokumentów przez urzędników państwowych zgodnie z wymogami prawa jest skandalem.

"Kłamią, oszukują, nie dotrzymują terminów. Za każdym razem ściemniają" — podsumował.

Rzecznik Ministerstwa Obrony poinformował, że "wszystkie wnioski są rozpatrywane indywidualnie", a w przypadku poufnych informacji "stosowane są odpowiednie wyjątki".

Czytaj więcej:

Dane policjantów, odpowiadających przed sądem za użycie broni, będą tajne

Brytyjskie MSZ blokuje dostęp do akt księcia Andrzeja? "Rząd go kryje"

    Komentarze
    • Citizen
      11 marca, 18:08

      Co za bzdury ???!!! Wlk.Brytania jest monarchią parlamentarną i NIE MA ŻADNEJ KONSTYTUCJI !!!! W krajach anglosaskich nie obowiązuje system prawa rzymskiego tylko prawo zwyczajowe. Tym samym nie posiada kodeksu karnego,cywilnego,administracyjnego, postępowania karnego itp. Nie ma również Kodeksu Pracy, co predystynuje ten kraj do XIX-sto wiecznego kapitalizmu "dickensowskiego'. Zresztą panują tutaj w wielu dziedzinach struktury wręcz feudalne. Daleko UK do cywilizowanej Europy...

    • Artus
      12 marca, 00:16

      które mogą być uznane za niezgodne z konstytucją - FIRST CZA BY MIEC KONSTYTUCJE W UK

    • Michał
      12 marca, 07:01

      Bo to jest tzw państwo prawa hehehe,wyobraźcie sobie że wszystko by pokazali,król jest nagi ,ta cała niby elyta to cyrkowe clowny ,złodzieje i gorsi od tych w więzieniach, kto wtedy mówił by innym krajom o udawane moralności itd ,nigdy tego nie upublicznia bo plebs w końcu mógłby się obudzić i zacząć jechać z nimi na ostro

    • Sędzia Rzórek
      12 marca, 12:07

      UK to kraj bezprawia i dowolnej interpretacji prawa. Jednym z powodów Brexitu była ogromna niechęć do implementacji europejskich regulacji prawnych przez ten kraj. Europa nie jest idealna,ale funkcjonuje tam sporo regulacji chroniących obywatela i pracownika. Jednym z przykładów jest prawo do chorobowego. W Europie jest to jakiś procent zarobków chorego. Tutaj masę ludzi dostaje jakieś grosze SSP i są skazani na wegetację podczas choroby. W Polsce pracownik otrzymuje już od pierwszego dnia choroby 80% swoich zarobków . W UK to nierealne, co lokuje ten kraj w ogonie cywilizowanej Europy

    • Pies
      12 marca, 13:39

      Citizen, doucz się. Wielka Brytania jak najbardziej MA konstytucję. Co prawda nie jest ona zapisana w formie jednego dokumentu, jak w większości pañstw, ale istnieje jako zbiòr praw:
      There are 5 main sources of the constitution. These are statute law, common law, conventions, authoritative works, and treaties (including EU Law).

    • Lupus
      12 marca, 15:07

      Pies - mylisz się. UK nie ma konstytucji w pełnym znaczeniu tego słowa. Są tylko regulacje ( o których zresztą wspomniałeś). Konstytucja jest zwartym aktem prawnym definiującym jasno status polityczny, prawny i regulacyjny obywateli wobec państwa i na odwrót. Jak ktoś wspomniał wcześniej, największe anachronizmy są w systemie praw pracowniczych. W wielu firmach do tej pory wiszą w gablotach Work Regulations Act z 1971 roku. Zacofanie.

    • Obywatel UK
      12 marca, 17:02

      Pies UK nie ma konstytucji widać że nie jesteś obywatelem jak ja i Citizen jesteś trolem w Europie są tylko trzy kraje mające konstytucję Włochy Polska i Francja

    • Janusz z PGR
      12 marca, 17:27

      Wy se uważajcie trole! Jukej ma wszystko co jest potrzebne do szczęścia!! W bród pokojików, mase fabryczek oraz durzo nadgodzinek. A przede wszystkim duże wielkie, ogromne lotnika z tańmi bilecikami do Polski gdzie jest gonstytucja i usimiehńentyh kodziaży , każda może wrócić do tego raju bez zbędnego nażekania

    • Obywatel RP
      13 marca, 07:13

      Obywatelu UK - twoja niewiedza jest adekwatna do powszechnej niewiedzy obywateli UK. Są tylko 3 kraje na świecie, nie posiadające żadnej konstytucji - Izrael, Nowa Zelandia i Wlk Brytania. Wszystkie pozostałe posiadają zwarte ustawy zasadnicze, zwane dalej konstytucją. Zanim coś napiszesz, o czym nie masz pojęcia to najpierw zapoznaj się z tematem przed napisaniem jakiegokolwiek posta na jakimkolwiek forum ! Polska konstytucja z 1791 jest pierwszą w historii Europy a drugą - po amerykańskiej - na świecie.

    Dodaj komentarz
    Kurs NBP z dnia 13.06.2025
    GBP 5.0247 złEUR 4.2720 złUSD 3.7056 złCHF 4.5604 zł

    Sport