Menu

Szympansy w Izbie Gmin: Obraz Banksy'ego z rekordową ceną

Szympansy w Izbie Gmin: Obraz Banksy'ego z rekordową ceną
"Niezależnie od waszego stosunku do Brexitu, nie ma wątpliwości, że ta praca jest bardziej trafna niż kiedykolwiek wcześniej". (Fot. Getty Images)
Obraz Banksy'ego przedstawiający Izbę Gmin, w której na zielonych ławach deputowanych zasiadają szympansy, został sprzedany na aukcji w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby's za prawie 9,9 mln funtów - pięć razy więcej, niż wynosiła przewidywana cena.
Reklama

Mający niemal 4,5 metra szerokości obraz "Devolved Parliament" (parlament zdecentralizowany) został namalowany w 2009 roku i jest największym znanym dziełem Banksy'ego powstałym na płótnie. 

Jak poinformował dom aukcyjny Sotheby's, "Devolved Parliament" został sprzedany w czwartek po 13-minutowej licytacji za 9 mln 879,5 tys. funtów. "Niezależnie od waszego stosunku do Brexitu, nie ma wątpliwości, że ta praca jest bardziej trafna niż kiedykolwiek wcześniej" - napisano w oświadczeniu Sotheby's.

Sam Banksy na swoim koncie na Instagramie skomentował zaś, że "szkoda, że nie byłem wciąż jego właścicielem".

Banksy namalował małpi parlament na potrzeby wystawy w muzeum w Bristolu, która przyciągnęła w 2009 roku ponad 300 tys. widzów i była w tamtym roku jedną z najchętniej odwiedzanych wystaw na świecie. 

Obraz "Devolved Parliament" został namalowany w 2009 roku. (Fot. Getty Images)

W marcu bieżącego roku dotychczasowy anonimowy właściciel obrazu wypożyczył go muzeum w Bristolu, aby upamiętnić tamtą wystawę, a także wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które pierwotnie planowane było na 29 marca br.

Najdroższym dotychczas obrazem Banksy'ego sprzedanym na aukcji był "Keep It Spotless", który w 2008 roku uzyskał w Nowym Jorku cenę 1,8 miliona dolarów.

Na brytyjską Izbę Gmin spadła w ostatnich miesiącach fala potężnej krytyki w związku z niemożnością uzgodnienia stanowiska w kwestii wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, a także z powodu bardzo ostrych w formie dyskusji na ten temat.

Czytaj więcej:

Banksy zniknął z garażu w Port Talbot

Francja: Skradziono graffiti Banksy'ego przy Centre Pompidou

Londyn: Banksy otworzył sklep, do którego nie można wejść

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.08.2020
  GBP 4.890 złEUR 4.402 złUSD 3.739 złCHF 4.084 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości