Menu

Szwecja: Imigranci wykorzystują pandemię, by uniknąć deportacji

Szwecja: Imigranci wykorzystują pandemię, by uniknąć deportacji
Eksperci: "Imigranci korzystają z luki prawnej od pierwszej sekundy. Jak tylko pojawił się wymóg testowania, pojawił się problem". (Fot. Getty Images)
W Szwecji imigranci unikają deportacji z kraju, odmawiając wykonania testu na Covid-19, czego wymagają linie lotnicze i państwa, którym mają zostać przekazani - informuje dziennik 'Expressen'.
Reklama
Reklama

Według policji, która pełni rolę straży granicznej, problem dotyczy 90 proc. osób z decyzją o wydaleniu z kraju po odbyciu w Szwecji kary więzienia za poważne przestępstwa, np. gwałty lub handel narkotykami albo z uwagi na nielegalny pobyt.

"Mamy pod opieką około 80 osób oczekujących na deportację w areszcie oraz 30 innych z nakazem dozoru. W większości przypadków nie możemy pobierać próbek na Covid-19" - stwierdził szef oddziału policji granicznej w zachodniej Szwecji Mikael Holmgren.

Podobne kłopoty mają również funkcjonariusze w pozostałych regionach. Eksperci prawni doradzający policji przyznają w rozmowie z gazetą, że imigranci "korzystają z luki prawnej od pierwszej sekundy". "Jak tylko pojawił się wymóg testowania, pojawił się problem. Oni dobrze znają przepisy, doradzają im osoby prywatne oraz organizacje" - podkreślają prawnicy.

"Expressen" zauważa, że niemożność wykonania deportacji wpływa na przepełnienie aresztów, a to z kolei wstrzymuje zatrzymania osób, które z powodu popełnionych przestępstw lub nielegalnego pobytu powinny do nich trafić.

Ujawniony przez media problem stał się elementem debaty politycznej. Minister sprawiedliwości Szwecji Morgan Johansson stwierdził, że kwestię wymogu testów na Covid-19 próbuje rozwiązać z państwami przyjmującymi deportowanych. Przedstawicielka opozycyjnej centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej Maria Malmer Stenergard zaproponowała zmianę przepisów umożliwiającą przymusowe wykonywanie badań na osobach ich odmawiających.

Według Stenergard, w 2018 roku szacowano, że w Szwecji nielegalnie przebywa 50 tys. osób, ale obecnie ta liczba może być wyższa. 

Czytaj więcej:

Finlandia: 25 proc. zakażonych Covid-19 to imigranci

Rząd UK: Nielegalni imigranci są uprawnieni do szczepionki

Holenderski instytut: Imigranci i kobiety muszą więcej pracować

Szwecja: Imigranci częściej chorują na Covid-19 i rzadziej się szczepią

Dania: Skazani na deportację imigranci jednak nie trafią na bezludną wyspę

Wielka Brytania wciąż chce deportować azylantów do krajów UE

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.07.2021
  GBP 5.3766 złEUR 4.5954 złUSD 3.9017 złCHF 4.2540 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama