Menu

Szwajcaria: Wybory wygrała rządząca prawica. Dobry wynik Zielonych

Szwajcaria: Wybory wygrała rządząca prawica. Dobry wynik Zielonych
Media odnotowują spory sukces Zielonych. (Fot. Getty Images)
Wybory parlamentarne w Szwajcarii wygrała rządząca populistyczno-prawicowa SVP, uzyskując jednak wynik o blisko 4 pkt proc. gorszy niż w 2015 roku. Dobre rezultaty osiągnęły partie proekologiczne; Zielona Partia Szwajcarii (GPS) będzie czwartą siłą w parlamencie.
Reklama

Zwycięska SVP (Szwajcarska Partia Ludowa), która w kampanii stawiała na nastroje antyimigracyjne, uzyskała 25,6 proc. głosów, zdobywając 54 mandaty w Radzie Narodowej, niższej izbie parlamentu, czyli o 12 mniej niż przed czterema laty.

Na drugim i trzecim miejscu, również z gorszymi wynikami niż w 2015 roku, uplasowały się Socjaldemokratyczna Partia Szwajcarii (SP) i Wolna Demokratyczna Partia Szwajcarii (FDP-L), które zdobyły odpowiednio 39 i 29 mandatów.

Na czwartą pozycję w parlamencie wysunęła się za to Zielona Partia Szwajcarii (GPS), która uzyskała 13,2 proc. głosów; tym samym w przyszłym parlamencie będzie miała 28 przedstawicieli, o 17 więcej niż dotychczas. Jednocześnie swój wynik znacząco poprawiła także Zielona Partia Liberalna Szwajcarii (GLP), którą poparło 7,8 proc. wyborców. W Radzie Narodowej zasiądzie jej 16 deputowanych.

W szwajcarskim parlamencie zasiada 246 posłów. (Fot. Getty Images)

GPS w tegorocznym głosowaniu pokonała Chrześcijańsko-Demokratyczną Partię Ludową Szwajcarii (CVP), która do izby niższej wprowadzi 25 deputowanych.

Ze względu na dobry wynik GPS liczy, że po raz pierwszy będzie miała swojego przedstawiciela w rządzie Szwajcarii, czyli Radzie Federalnej. W tym siedmioosobowym gremium prezydentura rotacyjnie trafia po kolei do każdego z członków, a Rada podejmuje decyzje na zasadzie konsensusu. Obecnie SVP, socjaldemokraci i liberałowie mają w niej po dwóch przedstawicieli, a chadecy z CVP - jednego.

Parlamentarzyści z obu izb Zgromadzenia Federalnego, Rady Narodowej i Rady Kantonów, mają mianować członków Rady Federalnej 11 grudnia.

Czytaj więcej:

Dzisiaj Szwajcarzy wybierają parlament

  Komentarze
  • Leon zawodowiec
   21 października 2019, 16:43

   Tam ta prawica to jak w Polsce PiS

  • Borys
   21 października 2019, 21:10

   a zieloni w europie tak jak kiedyś w Polsce pzpr

  • Jachira
   21 października 2019, 21:14

   Tam ci zieloni, to jak w Plsce Puszcza Bialowieska" "zielona" po korniku buhahahahaha

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama