Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szwajcaria: Po raz pierwszy w historii import serów przewyższy eksport rodzimych produktów

Szwajcaria: Po raz pierwszy w historii import serów przewyższy eksport rodzimych produktów
Sery sprowadzane z zagranicy są znacznie tańsze niż produkty szwajcarskie. (Fot. Getty Images)
Po raz pierwszy w historii Szwajcarii import zagranicznych serów przewyższy eksport serów szwajcarskich; ta nierównowaga rzuca cień na bogatą tradycję mleczarską kraju - twierdzą szwajcarscy producenci, których cytuje w artykule portal SwissInfo.
Reklama
Reklama

W lipcu Boris Beuret, prezes stowarzyszenia producentów mleka Swissmilk, wywołał falę zdziwienia, gdy w wywiadzie dla dziennika "Le Temps" ogłosił, że w 2023 r. Szwajcaria będzie importować więcej sera niż go eksportuje. "Otrzymałem reakcje na tę wiadomość z całego świata. Szwajcarscy emigranci w Las Vegas pisali, że są przerażeni" - przekazał Beuret.

Jako jeden z powodów w zmianach na rynku wymienia się to, że sery z zagranicy są znacznie tańsze niż produkty szwajcarskie.

"Kiedy szesnaście lat temu zliberalizowano rynek serów, do naszych sklepów trafiły sery, na przykład z Holandii, które kosztowały o 30 proc. mniej. Ich sprzedaż stale rośnie" - oznajmił Beuret. Również szwajcarskie sery można eksportować, jednak międzynarodowa sprzedaż drogich szwajcarskich produktów nie jest zadowalająca dla producentów - zauważa portal.

W dodatku liczba gospodarstw mlecznych w Szwajcarii spada dwukrotnie szybciej niż w innych sektorach rolnictwa. Według raportu Swissmilk z 2022 r. między 1950 a 2022 rokiem liczba ta spadła o 87 proc., ze 138 380 do 17 603. Przy takim tempie do 2095 r. pozostanie jedynie 2 tys. takich gospodarstw.

Ta ponura perspektywa podsyca emocje wśród obywateli, ponieważ produkcja mleka jest ściśle związana ze szwajcarską tożsamością narodową. Górzyste terytorium Szwajcarii nie nadaje się do uprawy zbóż na dużą skalę, ale za to "klimat Szwajcarii jest idealny dla pastwisk, które zajmują około 80 proc. wszystkich gruntów rolnych" - zwrócił uwagę Beuret.

Szwajcarscy mleczarze ponoszą również znacznie wyższe koszty produkcji niż ich zagraniczni konkurenci. Gospodarstwa w Szwajcarii są stosunkowo niewielkie, a koszty pracy wyższe w porównaniu z zagranicą.

"Produkcja mleka w znacznym stopniu przyczynia się do suwerenności żywnościowej naszego kraju, co było wyraźnie widoczne podczas kryzysu Covid-19 i wojny na Ukrainie. Jednak ten poziom produkcji można utrzymać tylko wtedy, gdy korzystają na tym wszystkie zainteresowane podmioty w łańcuchu dostaw" - uważa Monique Perrottet z organizacji Swiss Cheese Marketing.

Beuret apeluje do konsumentów o pomoc w poprawie sytuacji mleczarzy. "Indywidualne wybory mają ogromny wpływ na trudną sytuację rolników. Wybierając holenderski ser Edam zamiast szwajcarskiego Gruyere, ludzie muszą wiedzieć, co kupują" - stwierdził. Standardy produkcji mleka w Szwajcarii są uznawane za wyższe niż w innych krajach - wyjaśnia SwissInfo.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.12.2023
  GBP 5.0458 złEUR 4.3303 złUSD 4.0181 złCHF 4.5913 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama