Menu

Sztorm Gareth: 6-metrowe fale, powodzie i komunikacyjny paraliż

Sztorm Gareth: 6-metrowe fale, powodzie i komunikacyjny paraliż
Tak wiało wczoraj w Blackpool w hrabstwie Lancashire. (Fot. Getty Images)
Silny wiatr, który przyniósł wczoraj ze sobą sztorm Gareth, łamał na Wyspach Brytyjskich drzewa i zrywał linie energetyczne. Według prognoz, wiać ma jeszcze przez kilka godzin.
Reklama

Prędkość wiatru dochodziła do 130 kilometrów na godzinę, a silne opady deszczu sprawiły, że Agencja Ochrony Środowiska w Anglii wydała dziesiątki alarmów powodziowych, w tym dwa ostrzeżenia dla rzeki Ouse w York.

Do dzisiejszego popołudnia obowiązują żółte ostrzeżenia pogodowe wydane przez Met Office. Alerty obejmują Irlandię Północną, Walię, większość Anglii i zachodnie wybrzeże Szkocji. 

Sztorm Gareth wystawił na próbę cierpliwość tysięcy osób, które korzystają dzisiaj z komunikacji kolejowej, drogowej, promowej i samolotowej w całym kraju. 

W wielu miejscach przewrócone drzewa blokowały drogi. (Fot. Getty Images)

Odwołano m.in. część pociągów Virgin Trains między Manchester Piccadilly i London Euston oraz z Glasgow Central do Preston. Rano, z powodu uszkodzonych przewodów elektrycznych, anulowano połączenie na trasie Durham - Newcastle, co miało wpływ na usługi LNER, CrossCountry, Northern i Transpennine Express. 

Wczoraj ok. godz. 22:00 ekipy ratunkowe ruszyły na pomoc 6-osobowej załodze dryfującego francuskiego statku rybackiego, która zignorowała ostrzeżenie o sztormie i wybrała się na połów w Land’s End w Kornwalii. Akcje ratunkową utrudniały fale o wysokości 5-6 metrów. "Na szczęście załoga łodzi rybackiej La Fanette została uratowana przez śmigłowiec Newquay Coastguard" - poinformował rzecznik Agencji Morskiej i Straży Przybrzeżnej.

Do tragicznego zdarzenia doszło natomiast wczoraj w Szkocji. Trzej wspinacze ponieśli śmierć i jeden został ranny w lawinie śnieżnej na Ben Nevis, najwyższym szczycie w Wielkiej Brytanii. Zaledwie kilka godzin przed wypadkiem Szkocka Służba Informacji Lawinowej (SAIS) podniosła stopień zagrożenia do "wysokiego", czyli drugiego po najwyższym. SAIS ostrzegła, że w rezultacie silnych wiatrów, które sprasowały śnieg, należy się spodziewać schodzenia lawin.

Zgodnie z zapowiedziami Met Office, Gareth, który wciąż krąży po lądzie, z godziny na godziny będzie stawał się łagodniejszy, a późnym popołudniem przeniesie się na Morze Północne.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.08.2020
  GBP 4.867 złEUR 4.398 złUSD 3.714 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama