Menu

Szkocki parlament "za" referendum niepodległościowym

Szkocki parlament "za" referendum niepodległościowym
"Jedynym realnym sposobem na to, żeby Szkocja wróciła do serca Europy, jest zostanie niepodległym państwem". (Fot. Getty Images)
Szkocki parlament opowiedział się wczoraj za przeprowadzeniem nowego referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Zdecydował też, że przed budynkiem parlamentu po Brexicie wciąż będzie wywieszona flaga Unii Europejskiej.
Reklama

Za przeprowadzeniem referendum zagłosowało w Edynburgu 64 członków parlamentu, przeciw było 54.

Wiążące referendum nie może się jednak odbyć bez zgody brytyjskiego rządu, a premier Boris Johnson w tym miesiącu odrzucił już jeden wniosek o referendum niepodległościowe. Stwierdził, że plebiscyt z 2014 roku, w którym Szkoci wypowiedzieli się przeciw niepodległości, miał być głosowaniem "jedynym w tym pokoleniu".

Szkocki rząd twierdzi jednak, że Brexit wszystko zmienia. W 2016 roku w referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej większość Szkotów opowiedziała się za pozostaniem w UE.

Po Brexicie przed budynkiem szkockiego parlamentu wciąż będzie wywieszona flaga UE. (Fot. Getty Images)

"Jesteśmy zaledwie dwa dni od utraty członkostwa w UE i wszystkich praw, które za tym idą" - oświadczyła wczoraj szefowa autonomicznego rządu Szkocji, Nicola Sturgeon. "Moim zdaniem, ponad wszelką wątpliwość jedynym realnym sposobem na to, żeby Szkocja wróciła do serca Europy, jest zostanie niepodległym państwem" - stwierdziła.

Parlament Europejski w Brukseli poparł wczoraj umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Decyzja ta otwiera formalnie drogę do Brexitu.

Wielka Brytania ma w uporządkowany sposób wystąpić z Unii Europejskiej 31 stycznia. Następnie rozpocznie się 11-miesięczny okres przejściowy, w którym powinny odbyć się negocjacje w sprawie przyszłych relacji handlowych między Zjednoczonym Królestwem a UE. 

Czytaj więcej:

Szkocja mogła być w innej strefie czasowej niż reszta UK

Johnson odrzucił wniosek o zgodę na nowe referendum w Szkocji

Były szef SNP: Nicola Sturgeon kłamie w sprawie referendum

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.03.2020
  GBP 5.070 złEUR 4.540 złUSD 4.093 złCHF 4.284 zł

  Sport


  Reklama