Menu

Szkocja wprowadzi opłaty za plastikowe kubki jednorazowego użytku

Szkocja wprowadzi opłaty za plastikowe kubki jednorazowego użytku
Plastikowe kubki budzą zbyt wiele kontrowersji. (Fot. Getty Images)
Osoby kupujące kawę na wynos mogą zostać obciążone dodatkową opłatą w wysokości 25 pensów za jednorazowy plastikowy kubek - poinformowały szkockie władze. Opłata ma wejść w życie już w przyszłym roku.
Reklama

Jak poinformował rząd w Holyrod, zmiany mają zostać wprowadzone w ramach ustawy Circular Economy Bill, która docelowo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. 

Według nowych przepisów, każdy kubek jednorazowego użytku ma być objęty opłatą w wysokości od 20 do 25p. Szkocki rząd liczy na to, że podobnie jak miało to miejsce w przypadku plastikowych reklamówek, tak i tym razem opłata wpłynie na liczbę zużywanych odpadów.

Niektóre kawiarnie stawiają na kubki wykonane z papieru, ale z nimi również jest problem - do ich recyklingu potrzeba specjalistycznych maszyn. (Fot. Getty Images)

Szacuje się, że obecnie każdego roku na wysypiska śmieci w Szkocji trafia ponad 200 mln plastikowych kubków po kawie. Większość z nich nie może być poddana recyklingowi.

Podobna opłata w najbliższym czasie może pojawić się również w Anglii i Walii, gdzie trwają konsultacje w tej sprawie. Według wstępnych założeń, klienci kawiarni w Anglii mieliby kupować plastikowy kubek oddzielnie w cenie 15p, a dopiero następnie napój. 

Czytaj więcej:

Jaką kawę najchętniej piją Brytyjczycy?

Badanie: Niepokojąca ilość plastiku w organizmach dzieci

McDonald's i Burger King rezygnują z plastikowych zabawek

NHS w Anglii dołącza do walki z plastikiem

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 21.09.2020
  GBP 4.876 złEUR 4.480 złUSD 3.796 złCHF 4.156 zł

  Sport


  Sport

  Reklama