Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Szkocja nie odpuszcza i chce kolejnego referendum niepodległościowego

Szkocja nie odpuszcza i chce kolejnego referendum niepodległościowego
Czy będzie drugie referendum w sprawie niepodległości Szkocji? To coraz bardziej prawdopodobne... (Fot. Getty Images)
Drugie szkockie referendum w sprawie niepodległości regionu może być ogłoszone już na wiosnę tego roku - podają brytyjskie media. Nieprzychylnym okiem na plany Szkotów patrzy jednak rząd w Londynie.
Reklama

Szkocka premier Nicola Sturgeon podkreśla, że z decyzją ws. kolejnego referendum niepodległościowego czeka do momentu wyklarowania się warunków, na jakich Wielka Brytania opuści Unię. W świetle chaosu, w jakim Wielka Brytania pogrążyła się w związku z Brexitem, Szkocja próbuje bronić swoich interesów.

Komentatorzy podkreślają, że Szkocja utknęła między referendami. "62% Szkotów głosowało za pozostaniem w Unii i swojej decyzji nie zmieniliby także teraz. Jeśli natomiast chodzi o niepodległość regionu – za pozostaniem w Wielkiej Brytanii opowiedziało się 55% Szkotów” – przypomina telewizja ITV.

"Tak więc, jeśli Szkocja chce być częścią Zjednoczonego Królestwa, musi zaakceptować decyzję Zjednoczonego Królestwa o opuszczeniu Unii Europejskiej” – kontynuuje ITV. 

Czy w drugim referendum Szkoci zagłosowaliby za niepodległością? (Fot. Getty Images)

Premier Szkocji dała jednak wyraźny sygnał, że zamierza przeprowadzić drugie referendum w sprawie niepodległości, ponieważ – jak stwierdziła - "Szkocja jest wyciągnięta z UE wbrew jej woli".

Na to nie chce jednak się zgodzić premier Theresa May. Sturgeoon zarzuca jej, że ta "boi się werdyktu Szkotów”.

Nie tylko Theresa May odcina się od szkockiego referendum. Jeden z orędowników Brexitu z Partii Konserwatywnej, Jacob Rees-Mogg, stwierdził nawet kilka tygodni temu, że Szkocja nie jest uprawniona do przeprowadzania referendum niepodległościowego w ciągu najbliższych 20 lat.

SNP argumentowało, że torysi chcą dyktować Szkotom co mają robić, co jest przykładem na to, dlaczego decyzje w sprawie Szkocji powinny być podejmowane w Szkocji, a nie w Londynie.

 

  Komentarze


  • Pantwardowski
   28 stycznia, 18:20

   Szkoda ludzi i Szkotów i Anglików. Wielka Brytania zaczyna się kurczyć a to dopiero poczatek. A odnośnie że Szkoci nie mają prawa odnośnie przeprowadzenia referendum to żeby Anglicy się nie zdziwili. Szkoci też mogą powiedzieć NO DEAL.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.09.2019
  GBP 4.895 złEUR 4.342 złUSD 3.932 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama