Menu

Szkocja nie odpuszcza i chce kolejnego referendum niepodległościowego

Szkocja nie odpuszcza i chce kolejnego referendum niepodległościowego
Czy będzie drugie referendum w sprawie niepodległości Szkocji? To coraz bardziej prawdopodobne... (Fot. Getty Images)
Drugie szkockie referendum w sprawie niepodległości regionu może być ogłoszone już na wiosnę tego roku - podają brytyjskie media. Nieprzychylnym okiem na plany Szkotów patrzy jednak rząd w Londynie.
Reklama

Szkocka premier Nicola Sturgeon podkreśla, że z decyzją ws. kolejnego referendum niepodległościowego czeka do momentu wyklarowania się warunków, na jakich Wielka Brytania opuści Unię. W świetle chaosu, w jakim Wielka Brytania pogrążyła się w związku z Brexitem, Szkocja próbuje bronić swoich interesów.

Komentatorzy podkreślają, że Szkocja utknęła między referendami. "62% Szkotów głosowało za pozostaniem w Unii i swojej decyzji nie zmieniliby także teraz. Jeśli natomiast chodzi o niepodległość regionu – za pozostaniem w Wielkiej Brytanii opowiedziało się 55% Szkotów” – przypomina telewizja ITV.

"Tak więc, jeśli Szkocja chce być częścią Zjednoczonego Królestwa, musi zaakceptować decyzję Zjednoczonego Królestwa o opuszczeniu Unii Europejskiej” – kontynuuje ITV. 

Czy w drugim referendum Szkoci zagłosowaliby za niepodległością? (Fot. Getty Images)

Premier Szkocji dała jednak wyraźny sygnał, że zamierza przeprowadzić drugie referendum w sprawie niepodległości, ponieważ – jak stwierdziła - "Szkocja jest wyciągnięta z UE wbrew jej woli".

Na to nie chce jednak się zgodzić premier Theresa May. Sturgeoon zarzuca jej, że ta "boi się werdyktu Szkotów”.

Nie tylko Theresa May odcina się od szkockiego referendum. Jeden z orędowników Brexitu z Partii Konserwatywnej, Jacob Rees-Mogg, stwierdził nawet kilka tygodni temu, że Szkocja nie jest uprawniona do przeprowadzania referendum niepodległościowego w ciągu najbliższych 20 lat.

SNP argumentowało, że torysi chcą dyktować Szkotom co mają robić, co jest przykładem na to, dlaczego decyzje w sprawie Szkocji powinny być podejmowane w Szkocji, a nie w Londynie.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.08.2020
  GBP 4.890 złEUR 4.402 złUSD 3.739 złCHF 4.084 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości