Menu

Szkocja: Polak prawie rok czekał na settled status

Szkocja: Polak prawie rok czekał na settled status
39-latek z Forfar tak bardzo niepokoił się o swoją przyszłość na Wyspach. (Fot. Dailyrecord.co.uk/screenshot)
Maciej Ozdoba, który mieszka i pracuje w Szkocji od 16 lat, przez prawie rok żył w zawieszeniu, bo Home Office rozpatrywał jego wniosek o status osiedleńca - informuje Dailyrecord.co.uk.
Reklama

Żona mężczyzny i jego nastoletni syn otrzymali status niemal natychmiast, gdy rodzina złożyła podanie w kwietniu ubiegłego roku. Z kolei mężczyzna przez prawie rok żył w ciągłej niepewności, ponieważ jego wniosek był sprawdzany przez Home Office. 

39-latek z Forfar tak bardzo niepokoił się o swoją przyszłość na Wyspach, że apelował nawet o pomoc do szkockich polityków, którzy jednak okazali się głusi na prośby Polaka.

Mężczyzna otrzymał settled status dopiero w ubiegły wtorek, gdy gazeta "Daily Record" interweniowała w jego sprawie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Maciej Ozdoba wziąż nie rozumie jednak, dlaczego wnioski dla 40-letniej żony Beaty i 16-letniego syna Wiktora zostały zatwierdzone od razu, a jego aplikacja była zawieszona.

Osoby, które nie zarejestrują się w Home Office, będą przebywać na terenie Zjednoczonego Królestwa nielegalnie. (Fot. Getty Images)

"Bardzo martwiłem się o swoją przyszłość i skontaktowałem się z posłami oraz Nicolą Sturgeon, a także złożyłem formalną skargę do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych" - opowiada Polak w rozmowie z  "Daily Record".

Obywatele UE, którzy chcą uzyskać status osiedleńca, muszą potwierdzić swoją tożsamość, niekaralność oraz muszą udowodnić, że mieszkają w Wielkiej Brytanii co najmniej 5 lat.

"Pracuję bardzo ciężko od dnia, w którym przyjechałem do Szkocji i nigdy nie wystąpiłem o żadne świadczenia ani nie miałem kłopotów z prawem" - wyjaśnia Polak.

Najnowsze oficjalne dane wskazują, że jeszcze ponad jedna trzecia obywateli UE mieszkających w Szkocji musi ubiegać się o status osiedleńca. Według nowo opublikowanych statystyk, do końca grudnia 2019 r. w Edynburgu złożono 32 930 wniosków, a w Glasgow - 23 070.

Czytaj więcej:

Wielka Brytania apeluje do imigrantów z UE: Nie zwlekajcie ze składaniem wniosku o settled status

Home Office: Już ponad 3 mln obywateli UE zaaplikowało o settled status

Milion imigrantów UE z Londynu chce na stałe mieszkać w UK

101-latek aplikował o settled status. Poproszono o zgodę jego rodziców

  Komentarze
  • Rupert
   14 lutego, 18:56

   Myslal, ze politycy mu pomoga. Frajer.

  • Z uk
   14 lutego, 19:27

   To jest taki dobry właściwy przykład jak traktują i jak beda traktować Polaków w tym kraju jest bardzo dużo takich osób settled status może zostać w każdej chwili skasowany i taka osoba deportowana zależy tylko czy w danym dniu urzednik ma dobry humor czy nie i dokładnie tak będzie kto nie wierzy to się przekona.

  • Zgred
   14 lutego, 20:20

   Ojoj.Co to się "stanęło"?Przez rok nie dawali ojoj.Moze cię nie chcieli i już a ty im na siłę chciałeś zostać.Takich jak ty mają tysiące.Ze pracujesz...No i?Nie jesteś Anglikiem rodowitym

  • Jacek
   14 lutego, 21:15

   Podzielam jego obawy choć ja sam czekałem pol roku na decyzje jednak rok to dlugo. W moim przypadku okazuje się ze pracowałem pierwszy rok na czarno (u Anglika ).

  • Polak
   14 lutego, 22:30

   I właśnie dlatego ja tego nie zniosę po ponad 15 latach . Moi 3 znajomi nie dostali i już ich tu nie ma.!!!!! Ja tego nie zrobie!!! Bo ta akcja zle działa dla POLAKÓW111111 Jak kiedyś zostenę skrzywdzony ??? Pokaram 1000 razy więcej przeciwników za karę i tyle. Nie mam nic do stracenia!!!!!!!!!!!!!! Oko za oko ząb za ząb

  • Mir
   15 lutego, 08:15

   Mam podobnie,mieszkam 14 lat,corocznie rozliczam sie z podatków,płacę council tax,TV lic.road tax ,chodze na wybory,etc. a" oni" mi odpisali ,że nie mają wystarczającej ewidencji mojego pobytu.

  • DeLuca76
   15 lutego, 09:51

   Mój mąż czeka od 31 lipca na dezycję.Kiedy dzwoniliśmy do Home Office pani była bardzo zdziwiona ze nie dostał jeszcze odpowiedzi Miała się skontaktować ze swoim managerem w celu wyjaśnienia i następnie z nami minął już miesiąc od telefonu a decyzji dalej nie ma ani nikt się z mężem nie z kontaktował tak jak obiecywali

  • Wielkie Dzieki...
   15 lutego, 12:13

   Mi przyznali status mniej niz 24h po aplikacji, ale it tak pryskam do Polski..
   Przez 5 lat beda mysleli, ze moze wróce...a tu zonk:)

  • Tymczasowy UK
   15 lutego, 13:35

   Do Wielkie Dzieki... nie przyznali ci po 24 godzinach jest to email informujacy ciebie że złożyłeś aplikację pisze wyraźnie ze decyzja następuje w ciągu 3 miesięcy osobiście uważam że głowy nie ma co zawracać sobie tym krajem najgorszy kraj do życia w tej chwili w Europie

  • Czytelnik anonimowy
   15 lutego, 14:27

   Sprawdzajcie spam.

  • Czytelnik
   15 lutego, 17:31

   Zbytnio nie cieszmy się tym statusem ,znalezione w necie "This is just the beginning. I heard from HR people that the new trend is not even looking at CVs if the applicant`s name is not an English name."

  • Przemko
   15 lutego, 17:38

   do tymczasowy- czyżby? mi akurat przyznali dokładnie następnego dnia. a mail nie informował, że złożyłem podanie, tylko że mam 'indefinite leave to remain'. a artykuł to zwykła propagandowa panika - trzeba być wdzięcznym angolom za to, że dali nam możliwość załatwienia sprawy za darmo, bez wychodzenia z domu - 20 minut roboty i przy kawce można załatwić sobie SS, którego nikt ci nie cofnie! jeśli nie popełnisz jakiejś wyjątkowo paskudnej zbrodni ...

  • Kasia
   15 lutego, 17:39

   Ja przerzywam dramat,bo mi odmuwili czajld taks na moje piontke dzieci,bo powiedzieli,rse skoro jestem samotnom matkom to skond sie wzieło ostatnie sziecko,kture urodziłam rok temu,a muj komkubent nie dostał tego statusu,bo nie płaci alimentuw angielce na jej dzieci,o kture ona go posondza,ale one nie som jego,bo on jest biały a one czorne.Ja mu wieżę.

  • Wielkie Dzieki...
   15 lutego, 19:18

   Do-Tymczasowy UK, pierwsze-maile o których mówisz dostalem juz kilkanascie minut od aplikacji.
   22 godziny pózniej byl juz trzeci e-mail, status potwierdzony i wazny od tej daty ,,granted indefinite leave to remain also called settlement,, Aplikowalem dzien przed wigilia, moze mieli wtedy luzy w systemie?
   Powodzenia dla aplikujacych:) Pozdro dla wracajacych:)

  • Permanent resident
   15 lutego, 19:44

   Ja po 15 latach zalozylem o settled status I nie dostalem. Za to po miesiacu przyszedl email z Home Office ze ja tego nie potrzebuje Bo mam stalego rezydenta Co jest lepsze od tego settled status :) pozdrowionka...

  • E.Ch
   16 lutego, 06:55

   Ja czekam od września i nic.Mąż,dzieci mają a ja nie,a jestem i pracuje od 13lat

  • Czytelnik anonimowy
   16 lutego, 08:07

   Do permanent resident

   Z tego co mi się wydaję to karta rezydenta będzie nie ważna od stycznia 2021 chyba czytałem to gdzieś na rządowej stronie i że trzeba złożyć wniosek o SS mimo wszystko, żeby zamienić PR na SS podajesz w aplikacji numer karty rezydenta i tyle. Ja tak zrobiłem.

  • Permanent resident
   16 lutego, 16:22

   Do Czytelnik anonimowy
   Dzieki za info. Sprawdze ;)
   Generalnie I tak wracam do PL ale warto miec mozliwosc ewentualngo wjazdu tak na wszelki wypadek.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama