Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szkocja: Palenie papierosów pod szpitalem będzie skutkować grzywną

Szkocja: Palenie papierosów pod szpitalem będzie skutkować grzywną
Palacze nie będą mogli praktykować swojego nałogu w pobliżu placówek zdrowotnych w Szkocji. (Fot. Getty Images)
Każdy, kto zostanie przyłapany na paleniu papierosów w promieniu 15 metrów od jakiegokolwiek budynku szpitala w Szkocji, może od dziś zostać ukarany grzywną w wysokości do 1 000 funtów. Przepisy weszły w życie wczoraj i mają zastosowanie na terenie wszystkich szpitali NHS.

Reklama
Reklama

Nowe przepisy są zgodne z obecną polityką antynikotynową wprowadzoną w szpitalach w 2015 roku i są najnowszym krokiem w planie rządu szkockiego, aby zredukować liczbę palaczy do zera w ciągu najbliższych 12 lat.

Grzywny za nowe wykroczenie będą wahać się od 50  do 1 000 funtów. Najwyższy wymiar mandatu przewidziany jest dla osób, które odmówią jego przyjęcia i sprawa trafi do sądu.

Zasada dotyczy placówek szpitalnych NHS wykorzystywanych do leczenia i opieki nad pacjentem oraz obejmuje zakaz palenia pod zwisającymi konstrukcjami.

Sheila Duffy z organizacji charytatywnej Ash Scotland ma nadzieję, że "zapobiegnie to wciąganiu dymu tytoniowego przez okna, drzwi i otwory wentylacyjne".

"Toksyczny dym ma wpływ na płuca i nasze zdrowie. Uniemożliwia innym pełen powrót do zdrowia. Pamiętajmy, że w szpitalach są noworodki i osoby chore" - przekazała.

Ekspertka liczy również na to, iż wiele osób przemyśli teraz swoje podejście do nałogu i go rzuci.

"Grzywna oczywiście powinna być ostatecznością. Palacze muszą jednak zrozumieć, że to, co robią, jest niewłaściwe i szkodliwe" - dodała.

Władze szpitalne, które są odpowiedzialne za egzekwowanie przepisów dotyczących zakazu palenia w pomieszczeniach, zapowiedziały, iż dostosowały się już do nowego prawa i tereny w okolicy placówek będą ściśle monitorowane.

Czytaj więcej:

Irlandia zaostrza walkę z paleniem tytoniu 

"De Telegraaf": Cena paczki papierosów ma wzrosnąć do 47 euro w 2040 roku

UK wolne od tytoniu już w 2030 r.? Rząd szykuje duże zmiany

  Komentarze
  • Ja
   6 września, 10:11

   To moze niech karaja tez narkomanów ,pijaków,kochających inaczej *;* a najlepiej wszystkich niech zaczną karać!!! Od tej pseudo pandemii to co poniektórych już omikronilo!!!

  • Celestyn76
   6 września, 10:36

   Kolejna lewacka bzdura dobra odpowiedzialny na te idiotyzmy bylaby scenario z filmu stanislawa barei co mizrobisz jak mnie zlapiesz

  • Staś
   6 września, 11:12

   Zioło na ulicy w samochodach i to nikomu nie przeszkadza,osobiscie nie pale 8 lat ale to jest już absurd co wymyslają.Byle tylko ludzi zgnoić i nazbierać kasy.

  • Noname
   6 września, 15:45

   I bardzo *rwa dobrze! Szpital to szpital. Wchodze kiedys na pulmunologie a przed wejsciem czarno bo pala. To juz dawno powinno byc zakazane wszedzie. Chcesz to sobie pal w samochodzie w domu, ale w miejscach publicznych a tym bardziej przy szpitalach to juz dawno powinno byc zabronione pod kara grzywny. Zielarze palacze palcie sobie w swoich domach, nikt normalny nie chce wciagac tego smordu kiepow i ziola ziejacego z waszych jap.

  • Papas
   6 września, 17:50

   Noname ma rację. W mojej mieścinie jest polski sklep. Przed wejściem sprzedawczynie w grupce, jarają szlugi. I musisz przez to przejść, żeby wejść. Chciałbym Celestynowi wyjaśnić, że niepalaczowi BARDZO PRZESZKADZA dym papierosowy. I lewactwo nie ma tu nic do rzeczy. 25 lat temu jeszcze paliłem i nie rozumiałem niepalaczy. Teraz jestem jednym z nich i walczę z dymem na każdym kroku. @Celestyn używa słowa lewak, jak Ruscy, słowa faszyzm. Stajesz się do nich podobny w szufladkowaniu ludzi.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.12.2022
  GBP 5.4610 złEUR 4.6850 złUSD 4.4492 złCHF 4.7576 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama