Menu

Szkocja: Destylarnie whisky hitem wśród zagranicznych turystów

Szkocja: Destylarnie whisky hitem wśród zagranicznych turystów
Destylarnie odwiedziło w zeszłym roku dokładnie 2 004 745 turystów. (Fot. Getty Images)
Destylarnie whisky przyciągnęły w zeszłym roku do Szkocji rekordową liczbę turystów, a alkoholowa branża napędza tamtejszą gospodarkę jak nigdy dotąd - wynika z badania Scotch Whisky Association (SWA).
Reklama

Według najnowszych danych SWA, destylarnie odwiedziło w zeszłym roku dokładnie 2 004 745 turystów i po raz pierwszy została przekroczona magiczna liczba dwóch milionów. W stosunku do roku wcześniejszego było ich o 6,1 proc. więcej, a w porównaniu z rokiem 2010 - aż o 56 proc.

Wśród zagranicznych gości królowali Niemcy, Amerykanie oraz Francuzi, czyli przedstawiciele nacji, będących największymi miłośnikami szkockiej. Wzrosła też liczba odwiedzających z Hiszpanii, Holandii, Indii i Chin.

Branża whisky napędza szkocką gospodarkę - zwłaszcza na bardziej oddalonych obszarach wiejskich. (Fot. Getty Images)

"Niezmiernie cieszymy się, że destylarnie szkockiej whisky stały się tak popularne" - przyznaje Karen Betts, prezes Scotch Whisky Association, cytowana przez "Jersey Evening Post".

Odwiedzający zostawiają coraz więcej pieniędzy nie tyko w samych destylarniach, ale też w hotelach, restauracjach, u lokalnych przedsiębiorców, a także przy okazji zwiedzania innych atrakcji turystycznych Szkocji. 

"Rozwój tej branży odgrywa kluczową rolę w naszej gospodarce - zwłaszcza na bardziej oddalonych obszarach wiejskich" - zauważa Betts.

Szkocja wyeksportowała w ubiegłym roku whisky za rekordową kwotę 4,7 miliarda funtów. Obecnie w tym sektorze pracuje ponad 40 tys. ludzi, a szkoccy gorzelnicy to najpotężniejsza grupa w branży spożywczej w Wielkiej Brytanii.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.08.2020
  GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama