Menu

Szefowa klubu Partii Konserwatywnej odchodzi ze stanowiska

Szefowa klubu Partii Konserwatywnej odchodzi ze stanowiska
Leadsom: "Nie mogę spełnić obowiązku lidera w Izbie Gmin, przedstawiając projekt ustawy ws. Brexitu, z którym się nie zgadzam". (Fot. Getty Images)
Szefowa klubu parlamentarnego Partii Konserwatywnej w Izbie Gmin Andrea Leadsom złożyła wczoraj rezygnację ze stanowiska. 'Nie wierzę dłużej w to, że nasze podejście prowadzi do zrealizowania wyniku referendum' ws. wyjścia z Unii Europejskiej - oświadczyła.
Reklama

Rezygnacja Leadsom, która zajmowała jedno z najbardziej wpływowych stanowisk w rządzie i była odpowiedzialna za realizację rządowych planów w parlamencie (stąd angielski tytuł "lidera Izby Gmin"), została ogłoszona na koniec burzliwego dnia w brytyjskiej polityce, podczas którego spekulowano nawet o odejściu samej premier Theresy May.

Leadsom podkreśliła, że podejmując decyzję pamiętała o dzisiejszych wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale uznała, że "nie może spełnić obowiązku lidera w Izbie Gmin, przedstawiając projekt ustawy ws. Brexitu", z którym się "fundamentalnie" nie zgadza.

"Nikt nie chciał bardziej niż ja, aby się pani powiodło, ale teraz wzywam panią do podjęcia właściwych decyzji w interesie naszego kraju, tego rządu i naszej partii" - zakończyła, dając do zrozumienia, że w obliczu przeciągającego się kryzysu ws. Brexitu May powinna w najbliższych dniach zrezygnować ze stanowiska.

W 2016 roku Leadsom przegrała z May walkę o objęcie stanowiska lidera Partii Konserwatywnej i szefa rządu po ustępującym Davidzie Cameronie. W ostatnich miesiącach była uważana za jednego z najbardziej wpływowych przedstawicieli eurosceptycznego skrzydła ugrupowania.

Leadsom dała do May do zrozumienia, że powinna w najbliższych dniach zrezygnować ze stanowiska. (Fot. Getty Images)

Leadsom ostrzegła, że "nie wierzy w to, iż na mocy obecnie proponowanego porozumienia będziemy w pełni suwerennym Zjednoczonym Królestwem", nawet po wyjściu z Unii Europejskiej.

Dodała, że drugie referendum "wywołałoby niebezpieczne podziały". Możliwość rozpisania kolejnego plebiscytu została pośrednio uwzględniona w zaprezentowanej we wtorek przez premier ustawie dotyczącej Brexitu.

Leadsom podkreśliła, że nie zgadza się na to, "aby rząd dobrowolnie dopuszczał takie ustępstwo" na rzecz opozycji. "Zorganizowanie drugiego plebiscytu byłoby także ryzykiem dla naszej unii, która jest czymś, co chciałabym wzmocnić" - dodała.

Szczególnie dotkliwy dla Downing Street będzie zarzut Leadsom, że "doszło do takiego załamania procesów w ramach rządu, że ostatnie propozycje legislacyjne dotyczące Brexitu nie były odpowiednio przeanalizowane oraz popierane przez członków gabinetu". Co więcej, "tolerowanie w rządzie tych, którzy opowiadają się za rozwiązaniami sprzecznymi z jego stanowiskiem, doprowadziło do całkowitego załamania wspólnej odpowiedzialności".

Do odejścia Leadsom z rządu doszło zaledwie kilkanaście godzin przed rozpoczęciem dzisiejszych wyborów do Parlamentu Europejskiego, w których rządząca Partia Konserwatywna zajmie - według sondaży - dopiero czwarte lub piąte miejsce, uzyskując ledwie kilkunastoprocentowe poparcie. Faworytem jest eurosceptyczna i domagająca się natychmiastowego wyjścia ze Wspólnoty Partia Brexitu Nigela Farage'a.

Polacy w Wielkiej Brytanii chcący głosować w wyborach do PE mogą wybierać kandydatów z listy warszawskiej. Rejestrować się można poprzez elektroniczny system do dzisiaj, tj. 23 maja, TUTAJ. Rejestracja do wyborów na listy brytyjskie została już zamknięta.

Więcej informacji na temat rejestracji, zasad głosowania i samych wyborów można znaleźć na stronie Ambasady RP w Londynie.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 09.07.2020
  GBP 4.991 złEUR 4.474 złUSD 3.949 złCHF 4.208 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości