Menu

Szef irlandzkiego MSZ: Opóźnienie Brexitu lepsze niż brak porozumienia

Szef irlandzkiego MSZ: Opóźnienie Brexitu lepsze niż brak porozumienia
"Prośba o opoźnienie Brexitu nie jest taka prosta" - podkreślił Coveney. (Fot. Getty Images)
Władze Irlandii wciąż są przekonane, że opóźnienie Brexitu jest lepsze od wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia - oświadczył wczoraj irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney.
Reklama

"Stanowisko irlandzkiego rządu zawsze było takie, że opóźnienie (Brexitu) jest lepsze niż brak porozumienia i uważam, że to się nie zmieni, ale musi to być decyzja kolektywna Rady Europejskiej" - wskazał minister w rozmowie z nadawcą RTE.

"Każdy z premierów (krajów UE) może to uniemożliwić i myślę, że UE chce mieć pewność i zobaczyć koniec bezkresnych negocjacji i spekulacji, więc uważam, że prośba o opóźnienie nie jest taka prosta" - dodał Coveney.

Wcześniej premier Irlandii Leo Varadkar poinformował, że Wielka Brytania nie zwróciła się jeszcze z prośbą o opóźnienie Brexitu.

Posłowie Izby Gmin w sobotę, 322 głosami za wobec 306 głosów przeciw, poparli odroczenie swojego głosowania nad nową umową o Brexicie, uzgodnioną w czwartek w Brukseli przez brytyjskiego premiera Borisa Johnsona i stronę unijną.

Zgodnie z tzw. ustawą Benna, jeśli do soboty 19 października włącznie parlament nie poprze porozumienia z UE lub nie zgodzi się na Brexit bez umowy, Johnson musi zwrócić się do Brukseli o przesunięcie terminu Brexitu do 31 stycznia 2020 roku.

Johnson zapowiedział jednak, że nie będzie negocjował przesunięcia terminu Brexitu, a jego rząd złoży w przyszłym tygodniu odpowiednie projekty ustaw, które umożliwią doprowadzenie do Brexitu przed końcem miesiąca. 

Czytaj więcej:

Podwyżka płacy minimalnej w Irlandii opóźniona przez Brexit

"The Times": Nawet w przypadku umowy możliwe opóźnienie Brexitu

Izba Gmin odkłada głosowanie. Boris Johnson odmawia opóźnienia Brexitu

  Komentarze
  • Jan
   20 października 2019, 10:16

   No tak. Tylko to nie leczy! Na krótki czas, potem dalej impas to już 3 raz.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.06.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości