Menu

Świąteczne zakupy na Wyspach: Wygrał Aldi i Lidl

Świąteczne zakupy na Wyspach: Wygrał Aldi i Lidl
"Klienci wybierali tańsze dyskonty ze względu na niepewność polityczną związaną z Brexitem". (Fot. Getty Images)
Dyskonty takie jak Aldi i Lidl, a nie wielkie brytyjskie supermarkety, rządziły w grudniu na Wyspach. 'Polityczna niepewność związana z Brexitem skłoniła kupujących do trzymania się kurczowo portfela' - zauważa 'The Guardian'.
Reklama

W ciągu 12 tygodni do 30 grudnia wszystkie największe supermarkety straciły udział w rynku. Zupełnie inaczej było jednak w przypadku sieci Aldi i Lidl - ich sprzedaż w tym okresie zwiększyła się odpowiednio o 11,4 proc. i 9,4 proc. Tym samym ich łączny udział w brytyjskim rynku poszybował z 11,4 proc. w 2017 r. do rekordowego poziomu 12,8 proc. 

Aż dwie trzecie wszystkich gospodarstw domowych zrobiły zakupy w Aldi lub Lidlu w ciągu 12 tygodni poprzedzających Boże Narodzenie. (Fot. Getty Images)

"Aż dwie trzecie wszystkich gospodarstw domowych zrobiły zakupy w Aldi lub Lidlu w ciągu 12 tygodni poprzedzających Boże Narodzenie" - poinformował Fraser McKevitt z organizacji konsumenckiej Kantar, która przeprowadziła badanie.

Wzrost sprzedaży "wielkiej czwórki" supermarketów, czyli Asdy, Tesco, Morrisons i Sainsbury's spadł do poziomu 1,6 proc. w okresie świąt Bożego Narodzenia. Jest to najsłabszy wynik od ponad roku. "Klienci wybierali tańsze dyskonty ze względu na niepewność polityczną związaną z Brexitem" - zauważył ekspert.

McKevitt zaznaczył, że na słabe wyniki detalicznych gigantów nie miały wpływu internetowe zakupy. Sprzedaż online wzrosła tylko o 3,9 proc., a "cały ten wzrost pochodzi od obecnych klientów".

Specjalista dodał, że w tym roku warto bliżej przyglądać się poczynaniom Amazona, ponieważ jego sprzedaż artykułów spożywczych wzrosła w ciągu trzech miesięcy aż o 16 proc.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 31.07.2020
  GBP 4.879 złEUR 4.407 złUSD 3.717 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości