Menu

Supermarkety w UK wciąż sprzedają dzieciom noże

Supermarkety w UK wciąż sprzedają dzieciom noże
Asda wycofała ze sprzedaży pojedyncze noże. (Fot. Getty Images)
Dzieci nadal mogą kupić noże w dużych brytyjskich supermarketach, takich jak Tesco czy Asda, pomimo ostatnich publicznych obietnic detalistów, że zaostrzą politykę sprzedaży ostrych narzędzi - wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez urzędników National Trading Standards (NTS).
Reklama

Przez 12 miesięcy do marca br. niepełnoletni wolontariusze chodzili na "zakupy" do różnych sklepów w Anglii i Walii. Okazało się, że na 2 231 wizyt w sieciach Poundland, Home Bargains, Asda i Tesco aż 344 zakończyło się sprzedażą dziecku noża.

Jak przypomina Yahoo UK, detalistom grozi 6 miesięcy więzienia lub grzywna w wysokości do 5 tys. funtów za sprzedaż ostrych narzędzi osobom poniżej 18. roku życia

Niepokojące statystyki to dowód na to, że supermarkety - mimo obietnic - wciąż mają duże problemy z egzekwowaniem brytyjskiego prawa.

W kwietniu br. sieć Co-op podjęła decyzję, aby całkowicie zrezygnować ze sprzedaży noży. Ruch ten był odpowiedzią na gwałtowny wzrost przestępczości z użyciem ostrych narzędzi w Wielkiej Brytanii. Napastnikami i ofiarami są coraz częściej młodzi ludzie, którzy nie skończyli 18. roku życia. 

Napastnikami i ofiarami są coraz częściej młodzi ludzie, którzy nie skończyli 18. roku życia. (Fot. Getty Images)

Z kolei w poprzednim miesiącu Asda zapowiedziała, że wycofa ze swoich placówek wszystkie pojedyncze noże kuchenne, dodając, że są one kradzione znacznie częściej niż zestawy noży.

"Jestem głęboko zaniepokojona tym, że niektórzy detaliści łamią prawo i oczekuję od nich podjęcia w tej kwestii natychmiastowych działań" - oświadczyła Kit Malthouse, minister ds. policji i przestępczości.

W 2018 r. na sieć sklepów dyskontowych B&M nałożono 480 tys. funtów grzywny za sprzedaż noży dzieciom.

W ub. roku liczba ataków z użyciem ostrego narzędzia osiągnęła w Anglii i Walii rekordowy poziom 40 829 przestępstw. To o 6 proc. więcej niż w 2017 r. 

  Komentarze
  • Bori
   29 sierpnia 2019, 22:42

   I to coś zmieni?? Jak będzie chciał użyć noża to z kuchni rodziców podbierze. Nie problemem są noże w sklepie tylko "bezstresowe wychowywanie" tych że dzieci...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.02.2020
  GBP 5.145 złEUR 4.273 złUSD 3.956 złCHF 4.021 zł

  Sport


  Reklama