Menu

Sturgeon: Szkocja powróci do UE już jako niepodległe państwo

Sturgeon: Szkocja powróci do UE już jako niepodległe państwo
Premier Szkocji zapewnia, że jej kraj odłączy się od Wielkiej Brytanii i powróci do UE. (Fot. Getty Images)
'Szkocja powróci do serca Europy już jako niepodległe państwo' - przekazała na Twitterze szefowa autonomicznego rządu szkockiego Nicola Sturgeon po oficjalnym wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Swojego tweeta zilustrowała zdjęciem unijnej flagi.
Reklama

W połowie stycznia rząd Wielkiej Brytanii formalnie odrzucił wniosek Nicoli Sturgeon, która jest także przewodniczącą Szkockiej Partii Narodowej (SNP), o zgodę na przeprowadzenie w tym roku drugiego referendum niepodległościowego.

"Kolejne referendum niepodległościowe prowadziłoby do przedłużania politycznej stagnacji, w której Szkocja jest od dekady" - oznajmił Johnson w liście do Sturgeon.

Johnson przypomniał, że zarówno ona, jak i jej poprzednik Alex Salmond obiecywali, iż referendum w 2014 roku będzie "jedynym w tym pokoleniu", a mieszkańcy Szkocji zdecydowanie opowiedzieli się wówczas za pozostaniem ich kraju w składzie Zjednoczonego Królestwa.

W przeszłości Sturgeon wielokrotnie wykluczała możliwość przeprowadzenia referendum bez zgody rządu w Londynie, tak jak to zrobiły władze Katalonii w 2017 roku, gdyż nie zostałoby ono uznane przez społeczność międzynarodową, a w konsekwencji utrudniłoby Szkocji drogę do członkostwa w UE.

W referendum z 2014 roku przeciwko niepodległości wypowiedziało się 55 proc. głosujących. Wprawdzie od tego czasu, według sondaży, różnica między zwolennikami a przeciwnikami niepodległości w sondażach się wyrównała, ale nadal nieznaczną przewagę mają ci drudzy.

Wczoraj punktualnie o godz. 23:00 czasu londyńskiego, czyli o północy czasu środkowoeuropejskiego, Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej. Równocześnie zaczął się 11-miesięczny okres przejściowy, podczas którego relacje pozostaną w dużej mierze niezmienione.

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE to konsekwencja referendum przeprowadzonego 23 czerwca 2016 r., w którym za takim rozwiązaniem opowiedziało się 52 proc. głosujących.

Czytaj więcej:

Były szef SNP: Nicola Sturgeon kłamie w sprawie referendum

Szkocki parlament "za" referendum niepodległościowym

Po raz pierwszy od 2015 r. większość Szkotów za niepodległością

  Komentarze
  • @@@@
   1 lutego, 14:03

   Mam nadzieje ze bedzie gnojona na kazdym miejscu , Tusk z Junkerem nagadali Jej glupot a ona to lyka, skonczy tak Ja ci z Kataloni Szkocja to bird a kraina powyzej Livingston , I miast w tym pasie nic nie ma ....................

  • @@
   1 lutego, 17:12

   Do @@@@ żle się poczułeś????

  • Estrela82
   1 lutego, 18:33

   Myślę, że będzie im trudno odzyskać niepodległość. UK może sobie odpuści Gibraltar czy Irlandię N, a nawet Falklandy ale ze Szkocją będzie gorzej.

  • Do @@@@
   1 lutego, 21:17

   Ruski troll, czy tepy pisowiec? Bo ciezko odroznic ktorym obywatelem jestes, dzialacie podobnie.

  • Z angielskiego badziewia
   2 lutego, 13:18

   Strasznie kibicuję Szkocji znam wielu Szkotów którzy jasno mówią ze lepiej się im żyje niż w Anglii na te chwilę mają wyższy standard życia na te chwilę tansze domy a płace te same i wszystko dzięki EU a nie Londynowi oby Szkocja stala się niepodległa.

  • Kris
   3 lutego, 09:43

   I bardzo dobrze niech pokażą gnojom gdzie ich miejsce.Zrobią referendum i skończy się uległość wobec nieroboli z Londynu Brawo Szkocja ,wyślijcie ich na pola gówienka zbierać niech dźwigają grube dupska z kanap koniec patrzenia na konie psy i krowy ,czas zap...dalać.Nie podoba się tania siła robocza ze wschodniej Europy to do obornika hary up.Koniec jazdy na cudzych plecach

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.03.2020
  GBP 5.070 złEUR 4.540 złUSD 4.093 złCHF 4.284 zł

  Sport


  Reklama