Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Statystyczny Polak wydaje na wyroby cukiernicze niecałe 6 zł miesięcznie

Statystyczny Polak wydaje na wyroby cukiernicze niecałe 6 zł miesięcznie
Dziś trzeba zjeść choćby jednego pączka, aby uniknąć niepowodzeń do końca roku. (Fot. Getty Images)
Jak informuje w 'tłusty czwartek' na Twitterze Główny Urząd Statystyczny, przeciętny Polak wydaje na wyroby cukiernicze niecałe 6 zł miesięcznie. To o około 1, 50 zł więcej niż dziesięć lat temu.
Reklama

Dzisiaj przypada tzw. "tłusty czwartek". Według tradycji, należy zjeść tego dnia choć jednego pączka, aby uniknąć niepowodzeń do końca roku.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, przeciętny Polak na wyroby cukiernicze wydaje miesięcznie niecałe 6 zł miesięcznie. W 2017 roku było to 5,85 zł. Dla porównania jeszcze dziesięć lat temu, w 2008 roku, wydawaliśmy na słodycze 4,28 zł miesięcznie.

Zwyczaj jedzenia pączków w "tłusty czwartek" w Polsce sięga XVII wieku. Dawniej jadano je nie na słodko, lecz ze skwarkami, smażone tak, aby były jak najbardziej tłuste. Miał to być sposób najedzenia się na zapas przed 40-dniowym postem, w czasie którego spożywano tylko postne potrawy.

Pączek idealny powinien mieć ponad 400 kalorii, ważyć od 55 do 70 gramów, być wykonany z ciasta drożdżowego, usmażony na smalcu, lekko spłaszczony i z białą obrączką dookoła. Najpopularniejsze są pączki tradycyjne - z dżemem lub marmoladą, a najbardziej dietetyczne - z nadzieniem różanym.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2019
  GBP 4.722 złEUR 4.249 złUSD 3.800 złCHF 3.859 zł

  Sport


  Reklama