Menu

Stanie w korkach najbardziej marnotrawi czas Polaków

Stanie w korkach najbardziej marnotrawi czas Polaków
Polacy łatwo się denerwują, kiedy muszą spędzać czas w korkach. (Fot. Getty Images)
Żyjemy w zabieganych czasach, często nie mając na nic czasu. Jak wynika z badania, Polacy najwięcej tracą go stojąc w korkach i odkładając rzeczy na później. To z kolei przyczynia się do spóźniania się oraz marnowania czasu na mało istotne czynności.
Reklama

Spóźnianie się oraz marnowanie czasu na mało istotne czynności (oba po 27 proc.); spędzanie czasu "w telefonie" (24 proc.); nieszanowanie czyjegoś czasu (21 proc.); pośpieszanie (20 proc.); spędzanie czasu przed komputerem (17 proc.) czy brak czasu na rozmowę (15 proc.) - oto najczęstsze powody nieporozumień Polaków związanych z czasem. Z raportu Lorus "Czas ma znaczenie. Opinie i zwyczaje Polaków związane z czasem" (Zymetria, sierpień 2019 r.) można dowiedzieć się też, na co mieszkańcy kraju nad Wisłą tracą najwięcej czasu.

I tak na pierwszym miejscu znalazło się stanie w korkach, które dotyczy co trzeciego badanego (33 proc.), jednak nieco częściej mężczyzn (34 proc.) niż kobiet (32 proc.). Na drugim miejscu uplasowało się odkładanie rzeczy na później, co deklaruje 27 proc. ankietowanych - częściej praktykują to kobiety (30 proc.) 25 proc. - mężczyźni). Na ostatnim miejscu na podium znalazło się złe planowanie, które trapi co czwartego respondenta (26 proc.), przy uwzględnieniu płci - panowie są w tym gorsi (29 proc.) przy 22 proc. kobiet.

Za marnowanie czasu badacze uznali też zbyt późne wstawanie, które dotyczy co czwartego badanego (24 proc.) - jeśli chodzi o płeć, tu "prym wiodą" kobiety (29 proc.; 18 proc. mężczyzn). Podobnie, jak w przypadku spędzania czasu w mediach społecznościowych: 28 proc. kobiet i 18 proc. mężczyzn (ogółem 23 proc.). Na komputerze, telefonie czy konsoli gra średnio 17 proc. respondentów (18 proc. kobiet i 16 proc. mężczyzn).

Stanie w korkach to strata czasu i pieniędzy (Fot. Getty Images)

Oglądanie telewizji, jako marnowanie czasu, w przypadku obu płci, jak i ogółem, wypadło tak samo - po 17 proc. Podobnie, jak oglądanie filmików w internecie (po 12 proc.). Na przedostatnim miejscu znalazł się dojazd do i z pracy, średnio 12 proc., jednak mężczyznom zajmuje to więcej czasu (15 proc.; 9 proc. kobiet). Na ostatnim miejscu uplasowało się oglądanie seriali i filmów, średnio 12 proc. i niewielka różnica przy podziale na płeć: 11 proc. kobiet, 12 proc. mężczyzn.

"Problemem widocznym wśród Polaków jest brak umiejętności dysponowania wolnym czasem. Nie umiemy określić priorytetów, ale także ulegamy wielu rozpraszaczom, zwłaszcza dostępnym w internecie" - komentuje wyniki badania Bartosz Pietrzak, ekspert marki, która podzieliła się raportem. Dlatego, jego zdaniem, ważne jest, aby stawiać sobie cele i skutecznie je realizować - mowa nie tylko o największych życiowych planach, ale tych najdrobniejszych aspektach życia codziennego.

"Zweryfikowanie źródła największego marnotrawstwa czasu pozwala nam uzmysłowić sobie, z czym tak naprawdę walczymy. Wbrew pozorom, często największym problemem jest samo znalezienie przyczyny, proces eliminacji potrafi być o wiele prostszy. Dla przykładu, jeżeli założymy, że dziennie spędzimy maksymalnie godzinę w mediach społecznościowych, może się okazać, że potrafimy znaleźć czas dla rodziny czy przyjaciół" - kwituje. 

Czytaj więcej:

Na co najbardziej narzekają Brytyjczycy?

95 proc. Polaków uważa, że edukacja to klucz do rozwoju dzieci

Ponad 60 proc. Polaków pracuje po godzinach

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.07.2020
  GBP 4.958 złEUR 4.492 złUSD 3.957 złCHF 4.212 zł

  Sport


  Sport

  Reklama