Menu

Sri Lanka: Po zamachach trwają poszukiwania 140 osób powiązanych z IS

Sri Lanka: Po zamachach trwają poszukiwania 140 osób powiązanych z IS
Odpowiedzialność za ataki na Sri Lance wzięło na siebie IS. (Fot. Getty Images)
Policja poszukuje 140 osób podejrzanych o powiązania z dżihadystyczną organizacją tzw. Państwo Islamskie (IS) w związku z niedzielną serią ataków na kościoły i hotele na Sri Lance - poinformował dzisiaj prezydent tego kraju Maithripala Sirisena.
Reklama

Prezydent Sirisena oświadczył, że od 2013 roku w działalność IS zaangażowani byli młodzi Lankijczycy. Rządowi Ranila Wickremesinghe, z którym sam jest skonfliktowany, zarzucił, że osłabił system wywiadowczy Sri Lanki, każąc mu koncentrować się na ściganiu wojskowych w związku z domniemanymi zbrodniami z czasów zakończonej w 2009 roku wojny domowej.

Podkreślił też, że szefowie służb bezpieczeństwa nie przekazali mu ostrzeżeń od zagranicznych wywiadów, iż lokalni islamiści mogą przeprowadzić w kraju serię ataków. Winą za dopuszczenie do ataków obarczył wyłącznie wiceministra obrony (szefem tego resortu jest Sirisena) i komendanta głównego policji. Przekazał, że wiceminister obrony pozostanie na stanowisku do czasu wskazania jego następcy, a szef policji wkrótce złoży rezygnację.

W Niedzielę Wielkanocną zamachowcy samobójcy dokonali serii ataków m.in. na kościoły katolickie. (Fot. Getty Images)

Szef państwa zaapelował do obywateli, by z powodu ostatnich wydarzeń nie postrzegali krajowej mniejszości muzułmańskiej jako terrorystów.

Sirisena dodał też, że w jednym z niedzielnych zamachów zginął lankijski ekstremista Zahran Hashim, którego uważa się obecnie za kluczową postać w sprawie ataków. Nie sprecyzował, czy Hashim był jednym z zamachowców. Prezydent dodał, że władze Sri Lanka są w stanie "całkowicie kontrolować działania IS" na terytorium kraju.

W Niedzielę Wielkanocną zamachowcy samobójcy dokonali serii skoordynowanych ataków na kościoły, w tym dwa katolickie i jeden protestancki, oraz luksusowe hotele. Wczoraj wysoki rangą przedstawiciel tamtejszych władz medycznych poinformował, że w zamachach zginęło ok. 250-260 osób, a nie 359, jak wcześniej podawano. Jeden z przedstawicieli rządu wyjaśnił to nieprecyzyjnymi informacjami podawanymi przez kostnice.

Po zamachach władze Sri Lanki oskarżyły o ich przeprowadzenie lokalną organizację islamistyczną o nazwie National Thowheeth Jama'ath (NTJ), ale wskazały, że sprawcy korzystali z pomocy zagranicznej siatki terrorystycznej. We wtorek odpowiedzialność za ataki wzięło na siebie IS.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.01.2021
  GBP 5.114 złEUR 4.544 złUSD 3.740 złCHF 4.216 zł

  Sport


  Sport

  Reklama