Menu

Sri Lanka: Było dziewięciu zamachowców. Jeden z nich studiował w UK

Sri Lanka: Było dziewięciu zamachowców. Jeden z nich studiował w UK
Do eksplozji doszło m.in. w kościele w Negombo. (Fot. Getty Images)
Policja na Sri Lance poinformowała dzisiaj, że serię ataków na kościoły i hotele w tym kraju przeprowadziło w niedzielę dziewięciu zamachowców, a tożsamość ośmiu z nich już ustalono. Według władz, jeden ze sprawców studiował w Wielkiej Brytanii i Australii.
Reklama

Dotychczas w śledztwie w sprawie ataków aresztowano 60 osób, a ponad 100 prawdopodobnie zostanie aresztowanych - oświadczył minister ds. przedsiębiorstw państwowych Lakshman Kiriella, nie podając szczegółów. Wiadomo, że wśród dziewięciu zamachowców samobójców była jedna kobieta.

Kiriella dodał, że "pewni wysocy rangą przedstawiciele służb specjalnych celowo wstrzymali informacje wywiadowcze", w których ostrzegano, że na Sri Lance może dojść do zamachów. "Informacje były, ale urzędnicy z najwyższych szczebli władzy nie podjęli odpowiednich działań" - dodał. "Ktoś kontroluje tych najwyższych rangą urzędników. Rada Bezpieczeństwa zajmuje się uprawieniem polityki. Musimy to zbadać" - oświadczył minister.

Zarówno premier Ranil Wickremasinghe, jak i prezydent Sirisena twierdzą, że nie zostali poinformowani o tym ostrzeżeniu.

Były dowódca armii i minister rozwoju regionalnego Sarath Fonseka ocenił w wystąpieniu przed parlamentem, że ataki "musiały być przygotowywane od co najmniej 7-8 lat".

W Niedzielę Wielkanocną zamachowcy samobójcy dokonali serii skoordynowanych ataków na kościoły, w tym dwa katolickie i jeden protestancki, oraz luksusowe hotele na Sri Lance. Były to największe ataki na Sri Lance, odkąd w 2009 roku w kraju tym zakończyła się wojna domowa. Odpowiedzialność za ataki wzięło na siebie tzw. Państwo Islamskie (IS).

Najnowszy bilans ofiar to 359 zabitych, w tym 39 obcokrajowców.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.01.2021
  GBP 5.114 złEUR 4.544 złUSD 3.740 złCHF 4.216 zł

  Sport


  Sport

  Reklama