Menu

Spada liczba wykwalifikowanych imigrantów w UK

Spada liczba wykwalifikowanych imigrantów w UK
Home Office dąży do znacznego ograniczenia imigracji do Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Po referendum w sprawie Brexitu o 10 proc. spadła liczba wykwalifikowanych pracowników, którzy przybyli do pracy w Wielkiej Brytanii - informują dziś brytyjskie media w oparciu o najnowszy raport grupy doradczej BDO.
Reklama

O 4 tys. spadła liczba wydawanych wiz dla wykwalifikowanych pracowników po brexitowym referendum - wynika z raportu BDO.

W latach 2015-2016 Wielka Brytania wydała w sumie 48 600 zezwoleń na pobyt dla wykształconych imigrantów spoza UE. W latach 2018-2019 liczba tych zezwoleń spadła do 44 300.

Zdaniem ekspertów z BDO, doniesienia te rodzą poważne obawy, że Brexit doprowadzi do znacznych braków kadrowych na najbardziej wymagających stanowiskach.

Wielka Brytania wprowadzi nowy system imigracyjny pod koniec roku. (Fot. Getty Images)

Osoby ubiegające się o wizę wykwalifikowanego pracownika (Tier 2 Visa for Skilled Workers) wykonują rozmaite zawody, od inżynierów po architektów czy muzyków i tancerzy. Specjaliści wskazują, że Wielka Brytania ma obecnie dostęp do licznych talentów z całej kontynentalnej Europy w ramach swobody przepływu osób. Po zakończeniu okresu przejściowego 31 grudnia br., "brytyjskie przedsiębiorstwa mogą borykać się z licznymi brakami, które przyniosą duże straty gospodarce".

Sprowadzenie do Wielkiej Brytanii pracownika z jakiegokolwiek państwa UE - jak informuje BDO - "będzie znacznie utrudnione", a osoby, które się na to zdecydują "czeka mnóstwo papierkowej roboty".

"To bardzo ważne, aby zakończneiu okresu przejściowego, brytyjskie firmy miały dostęp do wykwalifikowanej kadry z całego świata" - apeluje Stuart Lisle z BDO.

Nowy system imigracyjny, oparty na punktach, ma wejść w życie od 1 stycznia 2021 roku.

Czytaj więcej:

Imigracja do UK "może zostać ograniczona już pod koniec 2020 r."

Londyn wicemistrzem w przyciąganiu talentów IT

Nowy system imigracyjny w UK ma wejść od 1 stycznia 2021 roku

  Komentarze
  • Lola
   17 lutego, 17:46

   i bedzie spadac.to chce jeszcze pracowac w tym RAJU.

  • Alex
   17 lutego, 17:47

   W związku z Brexitem liczba imigrantów chętnych do pracy znacznie spadnie

  • Emigrator
   17 lutego, 19:52

   Nic nadzwyczajnego. Podniesiono progi zarobków wymaganych przy Tier-2, to i spadła liczba kandydatów. W tej chwili wymogi minimalnych rocznych dochodów będą znacznie obniżone, więc pewnie znowu wzrośnie liczba osób spełniających wymagania. Nie znaczy to oczywiście łatwej sytuacji dla osób, które wcześniej nie sięgnęły po lepsze kwalifikacje, lub sytuacja życiowa im na to nie pozwoliła.

  • Polak
   17 lutego, 20:24

   Jestem zaawansowanym specjalistą - technikiem.Osobiście to w UK góra do końca tego roku i wypalam z tego kraju po 16 latach.!!!!!!!!!!!!

  • Robol
   17 lutego, 21:57

   Jeśli mój pracodawca zoptymalizuje mi nadgodziny to ja zoptymaizuję moje wspołzędne geograficzne. Ja tam nie przyjechalem na wakacje.

  • Robol Polak
   17 lutego, 22:38

   Jestem zaawansowanym specjalistą -kupiłem dom, zostaje.

  • Tom
   18 lutego, 05:59

   Przezywacie ten brexit jak stare dewoty .

  • Z Manchesteru
   18 lutego, 07:43

   To jest najgorszy kraj do życia w Europie z najgorszą jakością życia i standardem a korupcja tutaj sięga 100 procent uwazana jest jako coś przyzwoitego mówi się np.give me favourite czyli po polsku by to brzmiało ja cię chcę skorumpować.osobiscie wyjeżdżam z tego raju po 11 latach w tym roku do Holandii.

  • Bruum
   18 lutego, 07:44

   Muzycy i tancerze.ahahahaha.w sam raz na tancerzy na farmę i muzyków do domów opieki:) ktoś tu odleciał bez rakiety

  • Polpit
   18 lutego, 10:03

   Spada wartosc nie ty ale rowniez tego kraju, oferowanych uslug, jakosci produktow a przede wszystkim bezpieczenstwa I to jest pow odem. Anglia nigdy nie byla docelowym krajem, nawet po uzyskaniu stalego pobytu albo obywatelstwa z obawy o przyszlosc swoja i bliskich tym bardziej. Wykwalifikowani maja glowy na karku bardziej I widza marna jakosc zycia, brak kultury, zamilowania do tradycji, bezpieczenstwa, ktorej niestety tu brak niesamowicie iwysoka cene nie tylko pieniezna za to wszystko, ktora czesto jest ludzkie zycie. Powracali I podniesli wartosc paszportow PLN I Zlotego:)

  • Tania siła robocza
   18 lutego, 14:58

   Spada liczba ludzi wykwalifikowanych mają rację że z tą wyjadą. Teraz niech się martwi oto te kraj .Jeszcze będzie gożej bo i ludzie o niskim wkształcenie w końcu wyjadą tylko kto będzie sprzątał szpitale i szkoły

  • Obserwator
   18 lutego, 15:47

   Syf i burde tu jest coraz wiekszy.l że jestem tu 12 lat napewno nie będę się bronił rękoma by tu zostać tną się nożami jak jacyś nienormalni to jest Londyn że za free w czapę dostaniesz ...nie dziwią że ludzie wyjeżdżają a Angole na outsaid London się wyprowadzaja

  • Tres
   18 lutego, 16:45

   Syf, kiła i mogiła

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.03.2020
  GBP 5.070 złEUR 4.540 złUSD 4.093 złCHF 4.284 zł

  Sport


  Reklama