Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Spada liczba skazań za przestępstwa seksualne w UK

Spada liczba skazań za przestępstwa seksualne w UK
Ofiary gwałtów często nie mogą liczyć na skazanie oprawcy. (Fot. Getty Images)
Pomimo znacznego wzrostu zgłoszeń przestępstw na tle seksualnych, w tym gwałtów, liczba skazanych jest rekordowo niska - donoszą dziś brytyjskie media, powołując się na dane z raportu Koronnej Służby Prokuratorskiej (Crown Prosecution Service).
Reklama

Organizacja Centre of Women's Justice (CWJ) zwróciła uwagę, że w większości wypadków do skazania oskarżonych nie dochodzi "bez sensownego uzasadnienia czy powodu". Aktywistki zapowiedziały, że zamierzają pozwać prokuraturę za zaniedbania.

W sumie w latach 2018/2019 za gwałt skazano 1 925 osób. Jak wynika z raportu, rok wcześniej było to 2 635 osób. Spadek liczby skazanych kontrastuje z liczbą zgłaszanych gwałtów - w ciągu ostatnich 4 lat liczba takich zgłoszeń wzrosła z 35,8 tys. do 57,8 tys.

Tylko 3,3 proc. oskarżonych zostaje skazanych. (Fot. Getty Images)

Przedstawiciele CWJ podkreślają, że zaledwie 3,3 proc. oskarżonych zostaje skazanych.

Spadła również liczba postępowań wszczętych przez prokuraturę - jeszcze w 2014 postępowanie rozpoczynano w 64,3 proc. wszystkich zgłoszeń, a obecnie tylko w 48,2 proc. zgłoszeń.

Przedstawiciel Koronnej Służby Prokuratorskiej oświadczył, że wymiar prawa przyjrzy się niepokojącym statystykom i wyciągnie z nich odpowiednie wnioski, aby "ofiary gwałtów czuły, że ich prawa są respektowane".

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.09.2019
  GBP 4.906 złEUR 4.343 złUSD 3.927 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama