Menu

Spada liczba skazań za przestępstwa seksualne w UK

Spada liczba skazań za przestępstwa seksualne w UK
Ofiary gwałtów często nie mogą liczyć na skazanie oprawcy. (Fot. Getty Images)
Pomimo znacznego wzrostu zgłoszeń przestępstw na tle seksualnych, w tym gwałtów, liczba skazanych jest rekordowo niska - donoszą dziś brytyjskie media, powołując się na dane z raportu Koronnej Służby Prokuratorskiej (Crown Prosecution Service).
Reklama

Organizacja Centre of Women's Justice (CWJ) zwróciła uwagę, że w większości wypadków do skazania oskarżonych nie dochodzi "bez sensownego uzasadnienia czy powodu". Aktywistki zapowiedziały, że zamierzają pozwać prokuraturę za zaniedbania.

W sumie w latach 2018/2019 za gwałt skazano 1 925 osób. Jak wynika z raportu, rok wcześniej było to 2 635 osób. Spadek liczby skazanych kontrastuje z liczbą zgłaszanych gwałtów - w ciągu ostatnich 4 lat liczba takich zgłoszeń wzrosła z 35,8 tys. do 57,8 tys.

Tylko 3,3 proc. oskarżonych zostaje skazanych. (Fot. Getty Images)

Przedstawiciele CWJ podkreślają, że zaledwie 3,3 proc. oskarżonych zostaje skazanych.

Spadła również liczba postępowań wszczętych przez prokuraturę - jeszcze w 2014 postępowanie rozpoczynano w 64,3 proc. wszystkich zgłoszeń, a obecnie tylko w 48,2 proc. zgłoszeń.

Przedstawiciel Koronnej Służby Prokuratorskiej oświadczył, że wymiar prawa przyjrzy się niepokojącym statystykom i wyciągnie z nich odpowiednie wnioski, aby "ofiary gwałtów czuły, że ich prawa są respektowane".

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.06.2020
  GBP 4.922 złEUR 4.420 złUSD 3.968 złCHF 4.140 zł

  Sport


  Sport

  Reklama